Државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација Стеван Никчевић рекао данас на Пословном форуму Србија-Пољска у Привредној комори Србије, да захваљући обостраном израженом интересу за унапређење билатералне сарадње и унапређење економске сарадње, одржавање пословних форума постало традиција.
Никчевић је подсетио да је међусобна робна размена у последњих десетак година практично удесетостручена и да је Пољска прошле године била осми спољнотрговински партнер Србије, а пети међу земљама ЕУ.
За осам месеци ове године размена је износила скоро 700 милиона евра и повећана за десет одсто у односу на исти период прошле године, додао је.
Наш извоз чини скромних 200 милиона евра и повећан је за 17 одсто у односу на исти перод претходне године.
„Поред свега тога, циљ је да се још увећа робна размена и избалансира на много вишем нивоу, а пре свега да расте наш извоз. Надам се да ће наши разговори допринети конкретизацији сарадње у бројним областима и да ће бити више инвестирања пољских компанија у Србију, а с друге стране да ће доћи и до повећања наше економске присутности на пољском тржисту“, истакао је Никчевић.
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж рекао је да је робна размена са Пољском од 2003. године порасла осам пута на око 940 милиона евра у 2015, уз прогнозу да би ове године могла да достигне милијарду евра и додао да су потенцијали много већи.
Он је навео да робну размену са Пољском оптерећује скромна вредност српског извоза и велики дефицит који је прошле године премашио 430 милиона евра.
Цадеж је истакао да охрабрује раст прихода од извоза српских услуга и додао да нам је жеља да повећамо извоз на пољско тржиште, да нашу размену уравнотежимо и то на знатно вишој степеници кроз активнију промоцију и присуство на тржишту Пољске и кроз комплексније облике сарадње и кооперације, заједничка улагања и наступе на трећим тржиштима.
На скупу је речено да су области које имају највеће потенцијале за даље јачање сарадње енергетика, укључујући обновљиве изворе енергије, рударство, саобраћајна инфраструктура, аутомобилска и текстилна индустрија, али и електротехника и електроника, машинска индустрија, пољопривреда, посебно воћарство, туризам и ИТ.
Председник Привредне коморе Пољске Андреј Арендарски рекао је да привредници из те земље желе да се ојача сарадња са српским партнерима у многим областима.
Он је казао да треба да радимо и сарађујемо у традиционалним областима, али и да остварујемо сарадњу у областима попут нових технологија.
На пословном форуму истакнуто је да је и туризам важна област која се може још боље развијати, односно у којој се може ојачати сарадња.
На форуму у ПКС учествује скоро 90 пољских и српских привредника чији ће представници након пленарног дела форума имати и Б2Б састанке.