Državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, pozdravila je učesnice projekta „IT je i za žene“, na svečanom prijemu povodom završetka njihove obuke, u Klubu poslanika u Beogradu.
„Deo ste programa za koji verujem da ne samo da će vama doneti ličnu korist i zadovoljstvo, već će i doprineti razvoju digitalne privrede u Srbiji, ali i motivisanju žena da se u većem broju uključe u digitalne trendove“, istakla je Matić.
30 polaznica iz Novog Pazara, Raške, Tutina i Sjenice prošle su obuke iz Java i veb programiranja, u okviru projekta „IT je i za žene“, koji je sprovelo Udruženje „Svetionik“ iz Novog Pazara.
Ovo je jedan od devet projekata koji su odobreni na Javnom konkursu Ministarstva za dodelu sredstava programima u oblasti razvoja informacionog društva 2017, na temu podizanja nivoa digitalne pismenosti i digitalnih kompetencija – prekvalifikacija i dokvalifikacija žena u oblasti IKT.
Državni sekretar je podsetila ovaj program, koji se sprovodi za ukupno 230 polaznica, i u Vranju, Zrenjaninu, Kragujevcu, Novom Sadu i Beogradu, predstavlja važnu meru koja je definisana u Strategiji razvoja IT industrije, sa ciljem razvoja kadrova u tom sektoru, kao i da istovremeno ima za cilj podsticanje rodne ravnopravnosti u sektoru u kojem žene nisu dovoljno zastupljene.
Ona je navela istraživanja Ministarstva prema kojima nema velike razlike između polova u upotrebi novih tehnologija, gde je na internetu zastupljeno 86% muške populacije i 83% ženske. Zatim, mobilni telefon koristi 87% muškaraca i 79% žena, a razlika je malo veća kod upotrebe računara, gde su redovni korisnici 75% muškaraca i 60% žena.
„Ženama su dakle bliske nove tehnologije kada je reč o upotrebi, dok u samom sektoru, i naročito na top pozicijama u IT kompanijama preovlađuju muškarci, odnosno žene su zastupljene sa svega 20 procenata, što je ujedno i evropski prosek“, navela je Matić najavivši da će u odnosu na rezultate svih realizovanih projekata, program prekvalifikacija žena u IKT biti proširen u narednom ciklusu.