Потпредседник Владе и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић каже да владине економске мере неће утицати на повећање живoтног стандарда, али и не очекује значајније поремећаје на тржишту.
Он је рекао да нема разлога да дође до поскупљења основних животних намирница истакавши да још увек није донета одлука о повећању цена гаса и струје.
Гостујући у Дневнику РТС-а, Љајић је рекао да је најважније да не дође до пораста цена основних животних намирница, и да нема разлога да се то догоди имајући у виду добру пољопривредну годину и добре приносе готово свих пољопривредних култура.
„Куповна моћ је тако мала да трговци сасвим сигурно о томе воде рачуна када дефинишу цене и висину маржи на основне пољопривредне и прехрамбене производе“, рекао је Љајић, који је на питање да ли грађане очекују веће цене гаса и струје рекао да још увек није донета одлука ни за једно ни за друго.
Упитан да ли очекује да трговци снизе цене појединих производа, Љајић је рекао да би економска логика говорила у прилог чињеници да ће трговци сада сигурно размотрити питање висине маржи на поједине производе, јер на тај начин могу да задрже на неком садашњем нивоу и промет у малопродаји.
„Да ли ће се то и догодити тешко је предвидети у моменту, али не бих се изненадио уколико се и то догоди“, рекао је Љајић.
Истакао је да је тачно да је мала куповна моћ становништва, иако статистика у првих седам месеци бележи раст од 2,5 одсто промета у малопродаји.
Како је истакао, с обзиром да су предложеним економским мерама заштићени најугроженији, односно они са најмањим примањима, не очекују се значајнији поремећаји када се говори и о снабдевености и о ценама основних животних производа.
„Анализе које смо радили показују да они који имају најмања примања, укључујући и највећи део пензионера, већином купују домаћу робу, тако да неће бити ни неких значајних поремећаја када говоримо о домаћим произвођачима хране и основних пољопривредних прехрамбених производа“, сматра Љајић.
Предложене економске мере, додао је, имају смисла само ако се уради и на приходној страни буџета и зато мора да се повећа производња, извоз, конкурентност привреде и продуктивност.
„Ово је сада модел који јесте болан, али сасвим сигурно води у правцу оздрављења економије“, подвукао је Љајић.