У Србији је у првих 10 месеци ове године повећан раст промета у малопродаји за око четири одсто у односу на исти период лане, изјавио је министар трговине Расим Љајић истичући да су то охрабрујући резултати, као и да нема економских разлога за драстичним поскупљењима, а посебно не основних животних намирница.
„Статистика показује да имамо куповну моћ становништва која је незнатно већа него у истом периоду прошле године, али интересантно да у првих 10 месеци имамо раст промета у малопродаји за око четири одсто“, рекао је Љајић.
Како је рекао, ако се пореди октобар ове и прошле године може се видети раст прихода од промета у малопродаји за око 2,6 одсто, „што су охрабрујући показатељи имајући у виду целокупну економску ситуацију“.
Љајић је рекао за РТС да држава не може да регулишемо цене и тржиште, али да нема економске логике „за нека драстична поскупљења, а посебно не основних животних намирница.
Пет разлога иду у прилог томе, наводи Љајић: није било поскупљења струје, гориво је од почетка новембра појефтинило за око 16 динара и НИС је девет пута снижавао цену горива, затим била је добра пољопривредна година и земље из ЕУ траже нова тржишта, јер не могу да извозе у Русију.
„Морамо да заштитимо произвођача, али то је добро за потрошаче“, казао је Љајић.
Он каже да је Министарство трговине, туризма и телекомуникација обезбедило укупно 2,5 милијарде динара за инфраструктуру у области туризма у 2015.
Љајић је позвао све локалне смаоуправеда конкуришу за добијање дела тих средстава.
Он истиче да Србија може да се позиционира као значајна туристичка дестинација и да ту можемо да остваримо значајне приходе.
Имамо константан двоцифрени раст броја страних туриста, по чему смо једина земља у Европи, истакао је Љајић наводећи да ће у 2014. бити остварен раст од 12,4 одсто, што је преко 900.000 страних туриста.
„Имаћемо и рекордан девизни прилив већи од 1,1 милијарду евра, али то је недевољно имајући у виду могућности“, додао је Љајић.