Државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић, изјавила је на отварању конференције Бизит 2016, да је за успешну дигиталну трансформацију пословања, поред добре законске регулативе и инфраструктуре, потребно и јачање поверење грађана и привреде у електронске сервисе.
„Дигитална трансформација пословања је већ почела. 99,1% предузећа има интернет, али са друге стране, само 22,6% предузећа у Србији запошљава ИКТ стручњаке. Као један од главних разлога за неповерење према увођењу нових технолошких решења у пословне моделе, наводи се и бојазан од губитка радних места, упркос проценама да се за свако радно место које се угаси због увођења информационих технологија, могу отворити 2,6 нових радних места“, истакла је Татјана Матић.
„Ако погледамо глобалне токове, у које држава Србија најпре може да се укључи путем нових технологија, најуспешније компаније припадају технолошком сектору. Међу пет најјачих компанија на свету, чак четири су технолошке, док су пре само пет година та места заузимала нафтне и финансијске компаније“, навела је државни секретар, истичући да су Влада Србије и ресорно министарство, препознали значај информационих технологија и као средство развоја целокупне индустрије.
Она је подсетила да је Министарство трговине, туризма и телекомуникација, припремило Стратегију развоја индустрије информационих технологија, која је у процедури, и која дефинише мере за поспешивање примене ИТ-ја у другим индустријским гранама, као и већа улагања, подстицање производње домаћих ИТ производа, сарадње технолошких центара, факултета и индустрије, док је кључна мера развој кадровских потенцијала.
Државни секретар је додала да ће бржој и успешнијој дигиталној трансформацији пословања допринети и нови Закон о електронском документу, електронској идентификацији и услугама од поверења у електронском пословању, који је такође у процедури, као и имплементација Закона о информационој безбедности.
„Међутим, колико год добар законски оквир држава постави и унапреди комуникациону инфраструктуру, омогућавајући све већи број електронских сервиса, кључно је стицање поверења грађана у те сервисе. Због тога је неопходно и промовисање предности употребе нових технологија и креирање позитивне атмосфере за спровођење бржег процеса дигиталне трансформације како бисмо се припремили за суочавање са дигиталним изазовима најмоћнијих економија у свету“, закључила је Татјана Матић.
Дводневна конференција Бизит 2016, у организацији PC Press-a, одржава се у Клубу посланика, а централна тема је дигитална трансформација пословања.