Pomoćnica ministra Renata Pindžo govorila je na tradicionalnom Miločerskom razvojnom forumu na panelu „Kinesko tržište kao izazov za tržište Crne Gore i regiona“.
Navela je da na odluke kineskih turista gde će putovati utiču pre svega pogodnosti poput lakog dobijanja vize, direktnih letova i mogućnost korišćenja Wechat naloga. Takođe im je bitna lokalna bezbednost i prijateljski odnos prema Kinezima.
Dodala je da iako je Srbija jedina zemlja u Evropi koja je ukinula vize kineskim turistima i ima direktnu avio liniju, ipak je neophodno da se zemlje regiona povezuju jer turistička ponuda zemalja pojedinačno nije dovoljna za tako veliko tržište poput Kine. Naglasila je da je ovo godina Evrope kao turističke destinacije u Kini što predstavlja veliku šansa za naš region.
Pindžo je izjavila da Srbija preduzima značajne aktivnosti u oblasti turizma kada je reč o ovom velikom i specifičnom tržištu. Dodavši da se očekuju platforme za elektronsko plaćanje Alipej za srpsko tržište ali i Alibabina platforma Fligy koja bi doprinela u značajnoj meri promociji Srbije kao destinacije ali i olakšala brojnim turistima iz Kine dolazak u Srbiju.
Na forumu, čija je tema bila „Model ekonomskog razvoja zasnovan na turizmu – izazovi i opasnosti“, govorili su i premijer Crne Gore Duško Marković kao i poznati eksperti i menadžeri kompanija iz Kine, EU, Amerike i regiona.
Pindžo je ponovila stav Vlade Republike Srbije prema razvoju turizmu kao jednoj od prioritetnih privrednih grana, govoreći o značaju turizma za ekonomski rast naše nacionalne ekonomije ali i o ambicioznim planovima za naredni period.
„Nadamo se da ćemo zajedničkim snagama javnog i privatnog sektora uspeti da kreiramo zajednički turistički proizvod i da iskoristimo ovaj momenat da profitiramo jer turizam nije samo ekonomska grana, već je snažna i politička i svaka druga poruka“, izjavila je ona na Forumu o unapređenju regionalne saradnje na 38. Međunarodnom sajmu turizma.
Pindžo je iskoristila priliku da istakne da je Vlada Republike Srbije prepoznala turizam kao jedan od pokretača ukupnog ekonomskog razvoja što potvrđuje i konstantan pozitivan trend dolazaka i noćenja domaćih i stranih gostiju i rast deviznog priliva.