Пинџо: Ваучери враћају туристичке објекте из ,,сиве зоне”

Помоћница министра за туризам Рената Пинџо, изјавила је за Вечерње новости, да је до сада је поднето 63.000 захтева за издавање ваучера за одмор у Србији и да, иако је буџетом предвиђено 80.000 ваучера, због великог интересовања су велике шансе да ће тај број достићи, као и прошле године, 100.000 пријава.

,,Сада је пик сезоне за подношење пријава и захтеви стижу у великом броју. Планирамо да то буде на нивоу прошле године, када смо поделили 100.000 ваучера, али морамо да водимо рачуна о буџету, али и о расположивим капацитетима.

Рано је још говорити да ли ће бити и више од тога. Постоји и једна техничка ствар да сви који се пријаве, то мора да ураде најмање месец дана пред одлазак на одмор, тако да сад у мају, већ иду резервације за јун и половину јула”, рекла је помоћница.

Према њеним речима, најтраженије дестинације су Пролом бања, Златибор, Сокобања, Копаоник, Горња Трепча и Бања Ковиљача. Велико је интересовање и ту- ристичких објеката у којима ваучери, у вредности од 5.000 динара, могу да се искористе.

Томе у прилог, сматра Пинџо, иде и то што држава на време измирује обавезе према њима, па није било неких кашњења и проблема.

,,У овом тренутку имамо 1.107 објеката у којима ваучери могу да се искористе, а прошле године их је било 936”, kaже Пинџо и додаје да број расте стално, а угоститељима је остављена могућност да могу да се пријављују током целе године.

Пинџо истиче да је највећи број туристичких објеката у оним местима која су најразвијенија и где се највише смештај и тражи.

,,Акција ваучера је и у великој мери допринела, бар у тим местима, да се изађе из ,,сиве“ зоне. Сада су они категорисани и раде у складу са законом. Пријављују госте и плаћају боравишну таксу, а то није баш мала ствар. Имамо и дестинације на којима се број гостију повећао вишеструко, што није само физички раст, већ је то постигнуто обавезним евидентирањем”, наводи Пинџо.

Када је реч о промени услова за добијање ваучера, тачније, да ли ће бити убачене још неке категорије становништва, помоћница министра каже да није могуће обухватити све слојеве друштва јер ваучери нису социјална мера, већ стимулативна политика. ,,Потребно је да се ослонимо на оне групе људи чији је статус лако проверити”, закључује Пинџо.