Na svečanom otvaranju konferencije „Nove tehnologije u obrazovanju“ danas u Belekspocentru prisutnima su se među visokim zvanicama obratili Snežana Marković državni sekretar Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Tatjana Matić državni sekretar Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija i britanski ambasador u Srbiji, Denis Kif.
Na konferenciji i sajamu koji traje 27. i 28. februara, posetioci će imati prilike da čuju preko 50 predavanja koje su spremili eksperti iz Velike Britanije i regiona, ali i naši nastavnici koji predstavljaju u svom radu primere dobre prakse u upotrebi IKT u nastavi.
Cilj konferencije je unapređivanje kvaliteta obrazovanja kroz podizanje svesti o značaju upotrebe IKT u obrazovanju, pružanje mogućnosti za stručno usavršavanje i povezivanje sa potencijalnim partnerima iz Srbije i inostranstva.
„Resorno ministarstvo za telekomunikacije je kao jedan od strateških ciljeva postavilo razvoj i ulaganje u obrazovanje kroz primenu savremenih tehnologija i tom cilju težimo kroz projekte i konkurse koje sprovodimo.“, rekla je državna sekretarka Tatjana Matić.
Državna sekretarka je istakla da je digitalna pismenost danas uslov kako za dalje školovanje tako i za zaposlenje u gotovo svim granama i dodala da smatra da je digitalna pismenost danas deo procesa celoživotnog učenja.
Na temu strateškog, ali i svakodnevnog pristupa upotrebi IKT u školama i na fakultetima govorili su učitelji, nastavnici i univerzitetski profesori iz cele Srbije i zemalja u regionu, a poseban segment programa konferencije posvećen je i inkluzivnom obrazovanju uz podršku novih tehnologija.
Konferenciju koju organizuju British Council, Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, , Britanska ambasada u Beogradu i Privredna komora Srbije prati će sajamski program u okviru koga će praktična rešenja u oblasti IKT u obrazovanju predstaviti više od 40 kompanija iz Srbije, zemalja regiona i Velike Britanije.
Posetioci sajma moći će da prisustvuju času u digitalnoj učionici, da vide kako izgledaju internet udžbenici, zašto je proces učenja delotvorniji kada je u učionici robot i kako društvene mreže mogu da budu korišćene kao didaktičko sredstvo. Očekuje se da će ovogodišnju konferenciju posetiti preko 2000 posetilaca.