Konferencija eTwinning otvorena je danas u hotelu Metropol u Beogradu. E-twinning portal namenjen je osoblju koje radi u školama i predškolskim ustanovama i pruža mrežne alate pomoću kojih nastavnici mogu pronaći partnere, započeti projekte, razmeniti ideje i primere dobre prakse i započeti zajednički rad.
Pomoćnik ministra za informaciono društvo Sava Savić u uvodnom obraćanju rekao je da ključ razvoja svake države treba da leži u konstantnom ulaganju u najmlađe naraštaje.
Savić je naglasio da Ministarstvo sprovodi brojne aktivnosti na polju razvoja e-obrazovanja.
„Uspeli smo da napravimo temelj za unapređenje primene IKT alata u obrazovanju kroz realizaciju programa „Digitalna škola” koji je obuhvatio nabavku računara, softvera i druge neophodne opreme za 2910 osnovnih škola u Srbiji. Cilj ovog programa bio je unapređenje e-veština najmlađih građana Srbije.“, rekao je pomoćnik ministra.
Pomoćnik ministra je upoznao prisutne sa nagradnim konkursom „Digitalni čas” koji Ministarstvo organizuje za nastavnike osnovnih škola.
„Upravo ovih dana kraju se privodi realizacija ovogodišnjeg konkursa „Digitalni čas“, koji je imao rekordan broj od skoro 400 prijavljenih radova.“, rekao je Savić.
Pomoćnik ministra je istakao i da program koji trenutno Ministarstvo realizuje, a vezan je za primenu IKT-a u obrazovanju je i besplatna onlajn obuka nastavnika u oblasti informacionih tehnologija. Obuke, po rečima Save Savića, imaju za cilj da omoguće podizanje kompetentnosti nastavnika za realizaciju nastavnog procesa uz upotrebu informacionih tehnologija, u uslovima sve značajnijeg uticaja koji informaciono-komunikacione tehnologije imaju na društvo.
„Ovim obukama želimo da podstaknemo razvoj znanja i veština povezanih sa IKT i jačanje uloge IKT u sistemu obrazovanja.“, naglasio je Savić.
Pomoćnik ministra je istakao i da se zalaže se da se ovoj temi posveti više prostora, da se uspostavi veća saradnja, kako između nadležnih državnih institucija, tako i između zainteresovanih organizacija i kompanija i nevladinog sektora.
eTwinning je pokrenut 2005. godine, a od 2014. godine je integrisan u program Erasmus+, evropski program za obrazovanje, obuku, mlade i sport.
Ovaj portal broji oko 230 277 članova i preko 5462 projekta između dve ili više škola širom Evrope.