Отворен 23. Телекомуникациони форум – ТЕЛФОР

У Београду је данас почела највећа телекомуникациона конференција у земљи, 23. телекомуникациони форум ТЕЛФОР. На тродневној конференцији очекује се учешће преко 2000 посетилаца, а биће презентовано преко 300 радова из области телекомуникација.

Отварајући овогодишњи ТЕЛФОР, државна секретарка у Министарству трговине, туризма и телекомуникација, Татјана Матић, изразила је задовољство да је 2015. година у Србији била веома успешна за област телекомуникација. Најзначајнији подухват је успешан завршетак процеса преласка са аналогног на дигитално емитовање програма, тако да грађани Србије сада могу потпуно бесплатно да гледају већи број програма много бољег техничког квалитета.

Отворен 23. Телекомуникациони форум – ТЕЛФОР

Матић је оценила да ће брзи почетак коришћења опсега дигиталне дивиденде бити додатни позитивни ефекат завршетка процеса дигитализације. Она је нагласила у ери брзог развоја мобилних комуникација фреквенције постају драгоцен ресурс и подсетила и да је прошле недеље опсег дигиталне дивиденде продат мобилним операторима за око 105 милиона евра, што представља замајац даљем развоју мобилне телефоније, али и директну добит за буџет Републике Србије. „Даљи развој широкопојасних мрежа довести до смањивања јаза између урбаних и руралних средина и допринели даљем привредном расту Србије“, рекла је Татјана Матић.

Овом приликом државна секретарка је најавила да би Влада Србије идуће седмице могла да усвоји предлог закона о информационој безбедности, што представља изузетно значајан искорак у законској регулативи када је у питању безбедност података корисника интернета. Овим законом се дефинишу нови стандарди и уводе нове институције, попут Центра за брз одговор на сајбер-инциденте, које ће омогућити да као држава будемо на нивоу неких земаља у којима је овај систем на високом нивоу.

Матић је најавила да ће једна од важних активности Министарства бити јачање Академске мреже Србије, додавши да се ради на пројекту који ће омогућити повезивање основних и средњих школа на систем Академске мреже.

На отварању конференције додељене су и традиционална признања – награда „Илија Стојановић“ за најбољи научни рад и за најбоље студентске радове и награда „Блажо Мирчевски“ за најбољи рад младог аутора.

У току трајања ТЕЛФОР-а биће организован је низ сесија у оквиру којих ће се разматрати и промовисати релевантна питања у области телекомуникација и информационих технологија: техничка, развојна, регулаторна и економска, питања производње опреме, услуга, сервиса и функционисања система.

ТЕЛФОР се одржава у организацији Друштва за телекомуникације, Електротехничког факултета Универзитета у Београду и IEEE Communications Society – Serbia and Montenegro Chapter. У реализацију конференције је на различите начине укључено и неколико десетина међународних и домаћих компанија.