Државна секретарка Министарства трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић, отворила је данас конференцију поводом обележавања Дана безбедног Интернета у Дому Народне скупштине, коју Министарство организује у оквиру програма Европске уније „Безбеднији интернет“.
Дан безбедног Интернета обележава се у целом свету, ове године под слоганом “Play your part for a better internet”. Обележавањем овог дана Министарство трговине, туризма и телекомуникација и Центар за безбедни Интернет Србија, прикључују се овој међународној кампањи.
Главне теме на конференцији биле су заштита података о личности у онлајн окружењу, ризици, узнемиравање и насиЉе путем интернета, и улога институција у онлајн окружењу. Други сегмент дискусије био је усмерен на рад са младима и на изазове које доносе нове технологије.
Државна секретарка је нагласила да је веома важно да се поред развијања механизама заштите, ради и на побољшању дигиталне писмености деце и додала да деца треба да науче одговарајуће вештине применљиве у дигиталном добу у коме живе, а уз које би у потпуности и безбедно имала користи од употребе интернета.
„Важан изазов је наћи прави баланс између коришћења интернета у образовању и регулације коришћења интернета, јер технологија која се развија и промене које доноси највише утиче на најмлађе“, нагласила је Татјана Матић.
Државна секретарка је додала да је потребно разменити искуства са стручњацима из различитих области и професија како би се проблеми могли размотрити из различитих перспектива.
„Залажемо се да се теми бољег интернета и заштити деце на интернету посвети више простора, да се успостави већа сарадња између надлежних државних институција али и између заинтересованих организација и компанија и невладиног сектора“, рекла је Татјана Матић.
На конференцији су учествовали и Сава Савић, помоћник министра, Министарство трговине, туризма и телекомуникација, Катарина Милановић, Министарство просвете, науке и технолошког развоја, Невена Ружић, помоћник генералног секретара, Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, Леонтина Вукомановић, помоћник директора за програмску делатност, Дечји културни центар Београд, Драгомир Петронијевић, члан Већа града Београда за спорт и омладину, Игор Франц, доцент, Универзитет Метрополитан Београд, СЕЦИТ Security Consulting, OpenLink Group Serbia и Миљана Јовановић, Координатор и ПР Нет патроле, Центар за безбедни интернет Србија.
Обележавање Дана безбедног Интернета почело је као иницијатива Европске уније под називом „SafeBorder“ 2004. године, а последњих година ова кампања за безбеднији интернет прерасла је границе Европске уније и постала глобални феномен. У преко 100 земаља широм света, у прослави Дана безбедног Интернета учествују државни органи, невладине организације, школе и појединци, а у Србији овај Дан је обележен 13. пут заредом.