Државна секретарка Татјана Матић и Урван Парфентијев представник INHOPE– међународне организације и интернет сервиса за пријављивање нелегалних садржаја на интернету и координатор руског националног центра за несталу и злостављану децу „Не допусти!“, састали су се током његовог обиласка просторија Центра за безбедни интернет и Нетпатроле – националног сервиса за пријављивање незаконитих и штетних садржаја на интернету.
Током разговора, у коме су учествовали и представници Фонда Б92 као и други партнери који раде на активностима Центра за безбедни интернет и одржавању и унапређивању сервиса Нетпатрола, разматран је свеукупни организациони и извршни ниво ефикасности сервиса Нетпатрола са циљем његовог уласка у мрежу међународне организације INHOPE основане 1999 године у Холандији, која се развила у мрежу која обухвата 44 онлајн и телефонских сервиса у 38 земаља широм света.
Нетпатрола, национални онлајн сервис за подношење пријава Центру за безбедни интернет о нелегалним или штетним садржајима на интернету, започео је са радом 22. августа ове године. Матић је напоменула да је сервис за непуних месец дана активности обрадио преко 250 пријава од којих се мањи проценат односио се на материјале сексуалне злоупотребе малолетних особа. Ове пријаве су прослеђене Одељењу за високотехнолошки криминал МУП-а Србије или другим организацијама које обезбеђују механизам за онлине пријаве незаконитих и штетних садржаја у другим земљама, у зависности од подручја на којем се налази сервер који садржи незаконите материјале.
Повезивање свих релевантних инстититуција на међународном нивоу, чини се неопходним за ефикасно спречавање свих врста злоупотреба, а нарочито оних које су усмерене ка потенцијално најугроженијем делу популације – деце, истакла је Матић.
Парфентијев је рекао да ће се након обиласка и инспекције свих сервисних локација, партнера и стејкхолдера, бити извршена оцена стандарда досадашњег рада Нетпатроле, како би се од новембра уврстила у глобалну INHOPE мрежу.
Нетпатрола функционише као део Центра за безбедни интернет који је партнерски пројекат НВО Фонд Б92, Министарства унутрашњих послова и Министарства спољне и унутрашње трговине и телекомуникација Републике Србије. Он је подржан од стране Европске комисије као део њеног програма Safer Internet.