Potpredsednik Vlade i Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je da se u prvoj polovini 2015. godine ne očekuju značajnija poskupljenja, jer za to nema razloga.
„Nije bilo poskupljenja struje, koje su svi najavljivali, gorivo je za dva meseca pojeftinilo za 19 dinara“, podsetio je Ljajić, dodajući da nema objektivnih osnova za poskupljenja, iako „već danima imamo katastrofične najave u medijima da će sve da ode u nebo kada je reč o cenama“.
On je ukazao da postoji velika količina hrane, odnosno prehrambeno-poljoprivrednih proizvoda iz EU koji traže nova tržišta jer zbog sankcija nisu mogla biti plasirana u Rusiju, kao do sada.
„Imate povećanu ponudu na tržištu hrane i samim tim imate i niže cene velikog broja tih proizvoda“, rekao je Ljajić na TV Pink i dodao da je mala kupovna moć stanovništva još jedan argument da ne dođe do eventualnog povećanja cena.
Govoreći o Telekomu, Ljajić je rekao da se ovog puta očekuje da će prodaja ovog respektabilnog preduzeća ovog puta biti uspešna i da privatizacioni prihodi neće ići na pokrivanje budžetskog deficita, već u investicije i nova zapošljavanja.
On je istakao da je Telekom tržišni lider po broju korisnika, apsloutni lider u domenu fiksne telefonije sa tržišnim učešćem od 95 odsto, a zauzima i vrlo značajnu poziciju kada je reč o ukupnim prihodima.
„Očekujemo da bi ovog puta, nakon što bude završen tender za privatizacionog savetnika i dobijemo sve reference, to mogla da bude vrlo uspešna privatizacija“, kazao je Ljajić za Pink.
On je istakao da će privatizacioni prihodi ne samo od Telekoma, već i drugih preduzeća biti ulagani u razvoj, kao i otplatu loših, odnosno nepovoljnih kredita sa enormno visokim kamatama.
Komentarišucći slučaj Železare, Lajić je istakao da je jako važno, kako za njenih 5.000 radnika, tako i državu, da se to pitanje konačno reši, podsetivši da u ponedeljak ističe rok za podnošenje prijava.
„Verujemo da ćemo do 1.februara rešiti pitanje Železare“, naveo je Ljajić.
On je napomenuo da je Železara nakon što ju je preuzeo Ju es stil, u jednom trenutku imala udeo od 13 odsto u ukupnom srpskom izvozu.
Iako se, istakao je Ljajić, zbog krize na tržištu čelika u svetu verovatno ne može očekivati takav izuzetan rezultat, u svakom slučaju je važno da se pokrenu obe peći u železari, za šta, kako je dodao, ima najava da bi moglo da se dogodi.