Memorandum o unapređenju saradnje Srbije i nemačke prokrajine Baden Virtemberg potpisan je danas u Beogradu posle dvodvodnevnog rada Zajedničke komisije koja je razmatrala mogućnosti za bolju saradnju u oblasti turizma, IT industrije, energetike, vodoprivrede, životne sredine, policijske saradnje, prosvete i nauke, što bi trebalo da omogući otvaranje novih radnih mesta.
U Palati Srbija Memorandum su potpisali potpredsednik Vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić i ministar Baden Viretmberga za Veće saveznih pokrajina, evopske i međunarodne poslove Peter Fridrih koji je najavio da će posebnu pomoć Srbiji ova nemačka pokrajina pružiti u reformama pravosudnog sistema i uspostavljnaju pravne držve, razvoju malih i srednjih preduzeća, nauci i kulturi.
Ministar Rasim Lajić je rekao da je prošle godine ukupna trgovinska razmena Srbije i Nemačke iznosila tri milijarde evra, od čega je 318 miliona sa Baden Virtembergom, a naš izvoz u tu pokrajinu bio je 142 miliona. Oko 100 kompanija iz pokrajine je prisutno u Srbiji, a ministar je izrazio očekivanje da će i druge njihove firme uzeti učešća u privatizaciji.
Ministar je naveo i da je Komisija radila kroz šest radnih grupa i zahvalio nemačkoj pokrajini na pomoći u procesu evropskih integracija. Napomenuo je da je razmatrana i pomoć u reformi javne uprave i jačanju kapaciteta lokalne samouprave. On je posebno zahvalio na pomoći u energentima i preventivnom delovanju prilikom poplava.
Komisija je razmatrala i pomoć Srbiji u priremi poglavlja 23 i 24. Ljajić je podsetio da je nemačka pokrajina finansirala projekat prečišćavanja vode u Staroj Pazovi sa 50.000 evra, dodajući da će Srbija moći da iskosristi još 39.000 iz IPA fondova.
Zajednička komisija je donela i konkretan plan aktivnosti za 2015. godinu, koji predviđa kreiranje zajedničke turističke ponude u okviru Dunavske strategije, razmenu eksperata, studenata i započinjanje novih projekata.
Fridrih je ocenio da se saradnja preko Komisije pokazala kao uspešna, dodajući da Baden Virtemberg, kao „najevropskija“ nemačka pokrajina, pruža snažnu podršku Srbiji u evrointergacijama, kako u pregovorima tako i putem investicija, kako bi ona mogla da se uključi u tržište EU.
On je dodao da će pokrajina posebnu pomoć Srbiji pružiti u reformama pravosudnog sistema i uspostavljnaju pravne držve, razvoju malih i srednjih preduzeća, nauci i kulturi, što sve zajedno treba da dovede do otvaranja više radnih mesta.
Prema njegovim rečina, težište saradnje u budućnosti će biti na mladima, biće organizovano više susreta učenika i studenta iz dve zemlje.
Fridrih je istakao da je ta pokrajina veoma zainteresovanja za pomoć manjinama u Srbiji, posebno Romima, o čemu je na Komisiji bilo razgovarano uz visok stepen otvorenosti i najavio da će iduće godine, o tome biti organizovana konferencija u Ulmu.