„Наши млади програмери су елита будућег ИТ сектора, већ за неколико година почеће да дају допринос развоју српске ИТ индустрије, која се убрзано развија и отвара све веће могућности за запошљавање. Наш задатак као државе је да стварамо и унапређујемо могућности да најбољи стручњаци имају где да остану, а развој ИТ индустрије је један од неспорних приоритета“, рекла је државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација на свечаној завршници Српске информатичке олимпијаде.
Овом приликом уручене су медаље најбољим младим програмерима, ученицима основних и средњих школа, који су овим пласманом обезбедили место у националном тиму Србије на међународним такмичењима из програмирања.
„Сви ови ученици су напорно радили да постигну један изузетно висок ниво у решавању програмерских задатака, ниво који далеко превазилази оно што уче у школи. Стога ће Министарство задужено за телекомуникације наставиће да у сарадњи са Министарством просвете подржава и подстиче развој младих информатичких талената који су потребни нашој земљи. То се посебно односи на подршку увођењу информатике, односно програмирања, као обавезног предмета у основном образовању“, нагласила је Татјана Матић.
Она је подсетила да на томе ради Радна група за увођење програмирања у наставни програм, коју чине представници Министарства трговине, туризма и телекомуникаицја, Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Завода за унапређење образовања. „Очекујемо да ће већ у септембру ове године бити експериментално уведена настава програмирања у неколико школа, највероватније у Београду, а да ће од следеће године то бити обавезан предмет у свим школама“, најавила је државни секретар.
Она је напоменула да је веома важно уводити основце у савремени свет програмирања, између осталог, и јер је то најперспективнија професија, напоменувши да је у Србији стално отворено више од 100 програмерских позиција, и да су плате програмера далеко изнад републичког просека.
Младим олимпијцима Матић је поручила: „Свим такмичарима који су ушли у националне селекције желим срећу на међународним такмичењима. Знамо да је на међународној сцени конкуренција јака, да је ниво задатака изузетно висок и да се морате лавовски борити да бисте се приближили такмичарима из земаља као што су Русија, САД, Кина, Јапан, Кореја, Бугарска и Румунија. Сигурна сам да ћете дати све од себе, желим вам да будете успешни, али пре свега задовољни показаним знањем. Хвала вам унапред што ћете представљати позитивну енергију Србије!“
Освајачи медаља који су се пласирали у национални тим за међународна такмичења су: на Српској информатичкој олимпијади за основце – Марко Шишовић, Момчило Тошић, Давид Милинковић и Младен Пузић, а на Српској информатичкој олимпијади за средњошколце – Ненад Баук, Душан Живановић, Лука Вукелић и Никола Спасић.