У Београду је отворена међународна конференција Улога информационих и комуникационих технологија у развоју инклузивног друштва, која има за циљ да укаже на потребу укључивања осетљивих социјалних група у свакодневне друштвене активности и значај ИКТ у развоју инклузивног друштва пружањем усклуга које су свима приступaчне.
Процењује се да 15 % светске популације живи са неким обликом инвалидитета. Информационе и комуникационе технологије у ери дигитализације развијају персонализоване услуге широког спектра за велик број корисника, а које могу допринети инклузији особа са инвалидитетом и помоћи им у свакодневном животу.
Приликом уводног обраћања Татјана Матић, државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација, је нагласила да технологија може да помогне укључености особа са инвалидитетом у осваривању права на здравствену заштиту, образовање, професионалну афирмацију, учествовање у свакодневним друштвеним и културним активностима и да је зато важно максимално искористити могућности које технологија пружа, а истовремено учинити саму технологију доступном свима.
Државна секретарка је истакла да се Министарство институцијалном подршком овом пројекту прикључило Регионалној иницијативи за Европу – „EUR3: Role of ICT in the development of an inclusive society“, усвојеној на Светској конференцији о развоју телекомуникација 2014. године.
„Уједињене нације су 2013. године усвојиле Оквир за развој ИКТ који укључује особе са инвалидитетом. Сматрамо да ће и ова конференција успешно представити смернице за развој инклузивних и приступачних технолошких решења за особе са инвалидитетом.“, истакла је Татјана Матић.
Учесници конференције ће, у виду закључака, дати регионални допринос напорима међународне заједнице да се употребом информационо-комуникационих технологија побољша квалитет живота особа са инвалидитетом.
Конференција се одржава у организацији удружења ПроФорма и Међународне уније за телекомуникације (ITU) и уз сарадњу Министарства трговине, туризма и телекомуникација и Министарства културе и информисања.