Матић отворила Националну конференцију о безбедности деце на интернету

Државна секретарка Министарства трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић, отворила је данас Националну конференцију о безбедности деце на интернету, коју Министарство организује по други пут у Србији у оквиру програма Европске уније „Безбеднији интернет“.

„Важан изазов је наћи прави баланс између коришћења интернета у образовању и регулације коришћења интернета, јер технологија која се развија и промене које доноси највише утиче на најмлађе.“, нагласила је Татјана Матић.

Државна секретарка је додала да је потребно разменити искуства са стручњацима из различитих области и професија како би се проблеми могли размотрити из различитих перспектива.

Матић отворила Националну конференцију о безбедности деце на интернету

Матићева сматра да је јако важно усмерити пажњу на активности које помажу стимулисање производње креативних и едукативних садржаја за децу, као и промоцију позитивних онлајн искуства за најмлађе, али да уз то треба повећати свест о значају дигиталне писмености и оснажити образовање везано за дигиталне технологије.

Како је просечна доб почетка коришћена рачунара или таблета пала на испод осам година, учесници испред ресорних министарстава су се сложили да постоји потреба организације више дискусија на тему утицаја различитих апликација, реклама и других садржаја који веома лако долазе до најмлађих корисника.

Поред потребе да садржаји намењени најмлађима буду интерактивни и смислени, студије су показале да је најважније да деца користе апликације заједно са својим родитељима.

Пројекат „Кликни безбедно-Центар за безбедни интернет Србија“ је наставак иницијативе која је започета пре пет година. Кампања „Кликни безбедно“, покренута је 2009. године, са циљем да се спречи злостављање деце на интернету, али и са циљем сталне едукације деце о томе како да безбедно „сурфују“ глобалном мрежом. Битан део кампање представља сајт Кликни безбедно доступан од самог почетка активности, а који је и данас важан извор информација и едукативних садржаја на тему безбедности деце на интернету.