„Главни приоритет Републике Србије у области ИКТ јесте подстицање развоја електронских комуникација и коришćења нових технологија и услуга. Наши најважнији циљеви су да убрзамо развој широкопојасног интернета, подржимо развој е-управе, научну заједницу, као и мала и средња предузећа, да побољшамо е-пословање, као и да наставимо да радимо на ИКТ пројектима у образовању“, изјавила је државни секретар Татјана Матић, на конференцији „IDC Predictions“ која је одржана у Хотелу Hyatt Regency у Београду.
Она је подсетила да је Министарство покренуло пројекат умрежавања основних и средњих школа на Академску мрежу Републике Србије, чиме ће бити обезбеђена инфраструктура за развој информационе писмености код деце и младих, као и да су у току програми којима се спроводи едукација ученика и наставника у области информационо-комуникационих технологија.
Она је нагласила да је такође важан сегмент у процесу дигиталне трансформације друштва и економије развој броадбанд-а, предвиђен и у програмом економских реформи у Републици Србији 2016-2018, који ће ускоро бити усвојен.
„Стратегија Владе је да обезбеди већу конкуренцију на тржишту, ефикасније управљање, као и да промовише улагања у широкопојасне инфраструктуре у удаљеним и мање развијеним подручјима. Развој броадбанд-а је велика прилика да убрзамо укупни економски напредак, односно да наставимо да стимулишемо економски раст кроз нове сервисе и отвореност за инвестиције у електронским комуникацијама“, рекла је госпођа Матић.
На питање панелиста на којем нивоу је Србија у процесу дигиталне трансформације и који су главни подстицаји за развој, државни секретар је рекла: „Дигитална трансформација није тако брз процес као што смо желели да буде, због финансијских изазова са којима се суочавамо. Ми у администрацији радимо напорно да наше законодавство буде склађено са ЕУ што је пре могуће. Тренутно, наше Министарство припрема нацрт закона о електронским комуникацијама, пажљиво пратимо нове трендове у ЕУ, пре свега развој и увођење јединственог дигиталног тржишта које обезбеђује бољи интернет приступ робама и услугама. Један од инструмената за развој конкурентног тржишта у Републици Србији је прелазак на економију засновану на знању, истраживању и развоју. Повећање улагања у истраживање и развој и побољшање квалитета образовног система јесу од кључног значаја. На овај начин, наша земља подстиче дигиталну трансформацију.“
„На крају, желела бих да нагласим да је учешће приватног сектора у процесу доношења одлука у области телекомуникација од велике важности за укупан развој Републике Србије“, закључила је државни секретар Татјана Матић.
Отварању скупа који је организовао IDC, једна од водећих компанија на свету у области информационих технологија, телекомуникација и тржишта потрошачке технологије, присуствовао је и амбасадор Сједињених америчких држава у Републици Србији, Кајл Скат.