Манифестација поводом Дана девојака у ИКТ-у

„Међународни дан девојака у информационим и комуникационим технологијама славимо са циљем да подстакнемо све девојке и девојчице да се у избору својих будућих занимања и у избору факултета, не обазиру на предрасуде о томе да ИКТ није за девојке, већ да се воде сопственим афинитетима“, изјавила је државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић на свечаном отварању манифестације поводом Међународног дана девојака у ИКТ-у, која је одржана у Уметничком павиљону Цвијета Зузорић на Малом Калемегдану у Београду.

Манифестација поводом Дана девојака у ИКТ-у

Поводом овог значајног празника који се у целом свету обележава сваког четвртог четвртка у месецу априлу, ради већег укључивања девојака у ИКТ, ученице из основних школа – из Зрењанина, Основне школе „2. октобар“, из Смедерева, школе „Бранко Радичевић“, из Шапца, школе „Јанко Веселиновић“ и из Уба, из Основне школе „Рајко Михаиловић“, допутовале су у Београд као гошће Министарства и присуствовале предавањима успешних жена из ИКТ-а, а приређена је и изложба њихових фотографија са којима су учествовале на наградном такмичењу, на тему „Дигитално креативна“. Овом приликом ауторкама најбољих фотографија уручене су награде.

На свечаности која је одржана, Матић је подсетила ученице да је дубровачка лепотица и песникиња по којој је павиљон у којем се налазе добио име, у свом времену превазилазила оквире који су били наметнути женама, успевши да се истакне својим талентом.

„Подсећање на историју жена као што је била Цвијета Зузорић може да вас инспирише да као и она занемарите мишљења да неке области нису за женски род. Ви имате нове могућности које су у прошлим временима, па чак и времену ваших родитеља, биле незамисливе. Ви можете то да искористите не само избором професија које су уско везане за ИКТ, као што је програмирање, већ и за било коју област. Нове технологије су данас средство за изражавање свих могућих афинитета и обављање најразличитијих занимања. Заправо, готово да нема послова који се могу обављати без познавања нових технологија, као што је и укупан друштвени живот отежан без коришћења предности ИКТ-а“, истакла је Матић.

Манифестација поводом Дана девојака у ИКТ-у

Она је навела податак да чак 90 одсто девочица у школском добу изражава могућност да се бави ИКТ-ом али да се касније мали број њих опредељује за ову област. „Истраживања показују да на листи најтраженијих занимања у Србији убедљиво доминира ИТ струка, у Србији је тренутна потражња за око 30.000 радних места, а просечна плата је око 85.000 динара. Европска комисија предвиђа да ће за пет година у Европи недостајати кадрови за око 900.000 радних места у такозваним „професијама будућности”. Са друге стране, међу ИТ стручњацима је мање од 20% жена, и у истом том проценту их је мање на руководећим позицијама у ИТ компанијама. Због тога је неопходно да мотивишемо девојке да се већ у току свог образовања више опредељују за нове технологије“, закључила је државни секретар Татјана Матић.

Дан девојака у ИКТ-у (Girls in ICT Day) је пројекат Глобалне мреже жена у ИКТ-у, успостављен под окриљем Међународне уније за телекомуникације, на предлог Републике Србије, 2010. године. Широм света институције, сектори, универзитети, установе и компаније у области ИКТ-а, промовишу употребу ИКТ у циљу економског и друштвеног оснаживања жена, повећања интересовања девојака за једнаке могућности учешћа у ИКТ-а и могућности остваривања каријере у овој области. Преко 177.000 девојака и младих жена је до данас учествовало у више од 5.300 манифестација које су, овим поводом, одржане у 150 земаља широм света.

Министарство трговине, туризма и телекомуникација Републике Србије, Дан девојака у ИКТ-у 2016. обележава у оквиру програма ИТ Даме који је део кампање за развој информационог друштва ПАМЕТНО&БЕЗБЕДНО/SMART&SAFE.

Агенда - Дан девојака у ИКТ-у
337.1 KB
130 Преузимања
Детаљније...