Ljajić: Turizam nije trošak već investicija

Ukupni prihodi od turizma u Srbiji u prošloj godini iznosili su 2,5 milijardi dolara a samo devizni priliv od stranih turista bio je 800 miliona evra.

To ukazuje na vitalnost turizma uprkos ekonomskoj krizi, ocenio je danas potpredsednik Vlade Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.

Ljajić je, na biznis konferenciji „Održivi razvoj i konkurentnost tutirstičkog prozivoda jugoistočne Evrope – SEET 2014“, podsetio da je 2000. godine devizni priliv od turizma iznosio samo 20 miliona dolara, što znači da je za 15 godina on povećan čak 50 puta.

Ministar je ukazao da je, poređenja radi, u prošloj godini izvoz poljoprivrednih proizvoda iznosio 2,1 milijardi evra, automobilska industrija je izvezla u vrednosti od 1,8 milijardi evra, a to su grane koje, za razliku od turizma, imaju ili su imale podsticaje.

On je dodao da ovogodišnji budžet za turizam iznosi 13 miliona evra i da resorno ministarstvo namerava da preduzme niz koraka kako bi se prihodi od turizma povećali.

Prema njegovim rečima, ne ide nam u prilog to što smo, prema rang listi Svetskog ekonomskog foruma, u prošloj godini bili na 89. mestu po turističkoj konkurentnosti među 140 zemalja koje su rangirane.

U narednom periodu, kako je naveo, potrebno je da Srbija pozicionira turizam kao privrednu granu koja ne samo što ostvaruje stalni rast, već ima napozitivniji efekat i pozitivno prelivanje na druge privredne grane.

„Turizam nije trošak, turizam je investicija, ulaganje, on je prihod za državu i za budžet, i nešto što podstiče privrednu aktivnost u celoj zemlji“, naveo je Ljajić.

Prema njegovim rečima, potrebno je da se podstakne razvoj privatnog sektora, a pre svega javno-privatnog partnerstva, kao i da se afirmišu i razvijaju turistički klasteri.

Ministar je mišljenja da je aktuelna Strategija razvoja turizma dobrim delom ostala „mrtvo slovo na papiru“, jer je kao i mnoge druge preambiciozno sročena.

„Mi imamo oko 200 strategija u različitim oblastima i majstori smo da napišemo nešto što idealno zvuči, ali obično ne znači ništa. Strategiju moramo koncipirati na bazi realnih činjenica, potencijala i pokazatelja a ne da bude spisak želja“, rekao je Ljajić.

On je najavio da će jedan od prvih poteza biti formiranje Nacionalnog saveta za održivi razvoj i turizam a jedan od prioriteta turističkog razvoja biće i regionalna saradnja.

Profesor Slobodan Unković je istakao da je turizam od 2010. godine zvanično izašao iz ekonomske krize, iako je kriza i recesija u drugim oblastima i danas prisutna. On je podsetio da turizam od 2010. godine gotovo u celom svetu beleži rast izmedju tri i pet odsto godišnje što ukazuje na njegov održiv rast.

Prema podacima Svetske turističke organizacije (WTO) ove godine se u svetu očekuje turistički rast između četiri i pet procenata, 1,13 milijardi učesnika u međunarodnom turizmu i nešto oko 10 milijardi učesnika u domaćem turizmu, rekao je Unković.