Љајић: Туризам није трошак већ инвестиција

Укупни приходи од туризма у Србији у прошлој години износили су 2,5 милијарди долара а само девизни прилив од страних туриста био је 800 милиона евра.

То указује на виталност туризма упркос економској кризи, оценио је данас потпредседник Владе Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић.

Љајић је, на бизнис конференцији „Одрживи развој и конкурентност тутирстичког прозивода југоисточне Европе – СЕЕТ 2014“, подсетио да је 2000. године девизни прилив од туризма износио само 20 милиона долара, што значи да је за 15 година он повећан чак 50 пута.

Министар је указао да је, поређења ради, у прошлој години извоз пољопривредних производа износио 2,1 милијарди евра, аутомобилска индустрија је извезла у вредности од 1,8 милијарди евра, а то су гране које, за разлику од туризма, имају или су имале подстицаје.

Он је додао да овогодишњи буџет за туризам износи 13 милиона евра и да ресорно министарство намерава да предузме низ корака како би се приходи од туризма повећали.

Према његовим речима, не иде нам у прилог то што смо, према ранг листи Светског економског форума, у прошлој години били на 89. месту по туристичкој конкурентности међу 140 земаља које су рангиране.

У наредном периоду, како је навео, потребно је да Србија позиционира туризам као привредну грану која не само што остварује стални раст, већ има напозитивнији ефекат и позитивно преливање на друге привредне гране.

„Туризам није трошак, туризам је инвестиција, улагање, он је приход за државу и за буџет, и нешто што подстиче привредну активност у целој земљи“, навео је Љајић.

Према његовим речима, потребно је да се подстакне развој приватног сектора, а пре свега јавно-приватног партнерства, као и да се афирмишу и развијају туристички кластери.

Министар је мишљења да је актуелна Стратегија развоја туризма добрим делом остала „мртво слово на папиру“, јер је као и многе друге преамбициозно срочена.

„Ми имамо око 200 стратегија у различитим областима и мајстори смо да напишемо нешто што идеално звучи, али обично не значи ништа. Стратегију морамо конципирати на бази реалних чињеница, потенцијала и показатеља а не да буде списак жеља“, рекао је Љајић.

Он је најавио да ће један од првих потеза бити формирање Националног савета за одрживи развој и туризам а један од приоритета туристичког развоја биће и регионална сарадња.

Професор Слободан Унковић је истакао да је туризам од 2010. године званично изашао из економске кризе, иако је криза и рецесија у другим областима и данас присутна. Он је подсетио да туризам од 2010. године готово у целом свету бележи раст измедју три и пет одсто годишње што указује на његов одржив раст.

Према подацима Светске туристичке организације (WТО) ове године се у свету очекује туристички раст између четири и пет процената, 1,13 милијарди учесника у међународном туризму и нешто око 10 милијарди учесника у домаћем туризму, рекао је Унковић.