Ljajić: Tekstilna industrija se oporavlja

Potpredsednik Vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je danas, otvarajući sajam tekstila u Beogradu, da ta manifestacija pokazuje odlične odnose Srbije i Turske i brzinu kojom se ova industrija oporavlja i u izvozu ostvaruje 860 miliona evra.

Ljajić je istakao da se tekstilna industrija u Srbiji oporavlja zahvaljući turskim investitorima koji su najviše fabrika otvorili upravo u tom sektoru.

„Godine 2000. tekstilna industrija u Srbiji je bila u nestajanju, a prošle godine je vrednost robe iz oblasti tekstila koju je naša zemlja izvezla iznosila 860 miliona evra, od toga je 70 odsto izvezeno u zemlje EU“, rekao je Ljajić na otvaranju sajma „ Balkan textile 2020“.

On je dodao da u tom sektoru u Srbiji radi oko 50.000 ljudi, ali i ukazao da se oko 21.000 tekstilnih radnika vodi kao nezaposleni.

Zbog toga, ističe Ljajić, država daje podsticaje za investitore koji rade na obuci i dokvalifikaciji radnika za tekstilnu industriju, a ublažavanje deficita problema nezaposlenih pokušava se rešiti i kroz dualno obrazovanje.

Još jedan od problema sa kojim se tekstilna industrija u Srbiji suočava je i taj što se, prema njegovim rečima, 90 odsto repromaterijala i sirovina uvozi u Srbiju.
„Kao i prošle godine, i ove godine šaljem poziv investitorima da ulažu u proizvodnju materijala za tekstilnu industriju“, rekao je Ljajić.

Navodi da država pregovara sa jednom velikom turskom kompanijom o izgradnji fabrike za proizvodnju materijala za tekstilnu industriju, dodajući da će narednih meseci finalizovati te dogovore.
Ljajić je istakao da bi ovogodišnji sajam bio još masovniji, ali je 12 kineskih kompanija otkazalo učešće zbog koronavirusa.
Ambasador Turske Tanžu Bilgič izjavio je da se na ovogodišnjem sajmu predstavlja 32 kompanije iz Turske.

Prema njegovim rečima, saradnja između Turske i Srbije se u poslednje tri godine razvija u svim oblastima, a ne samo u oblasti trgovine, dodajući da to pokazuju brojke robne razmene koja je prošle godine iznosila 1,3 milijarde dolara.