Potpredsednik Vlade Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je da ekonomska saradnja Srbije i Irana ne prati dobre političke odnose i dodao da je Srbija spremna da započne pregovore o potpisivanju sporazuma o slobodnoj trgovini sa Iranom.
Ljajić je tokom poslovnog susreta srpskih i iranskih privrednika u Beogradu rekao da je Srbija inicirala razgovore o sporazumu o slobodnoj trgovini i da je sa svih strana unutar naše države dobijena saglasnost za započinjanje pregovora.
On je izrazio očekivanje da ćemo u prvoj polovini ove godine imati i postignut dogovor centralnih banaka dve zemlje po pitanju platnog prometa, da se ne bi odvijao preko trećih banaka i dodao da to dosta ograničava saradnju privrednika.
Ljajić je rekao da je „lako i teško“ govoriti o međusobnim odnosima dve zemlje, zato što imamo dobre političke odnose bez spornih pitanja, ali da sa druge strane stalno ponavljamo manje više istu priču – da imamo velike potencijale i da ekonomska saradnja ne prati dobre političke odnose.
Kako je rekao, zaista imamo velike mogućnosti, a trgovinska razmena je godišnje manja od 22 miliona dolara.
„To je veoma mala ekonomska razmena da nije ni vredna pomena“, rekao je Ljajić podsetivši da je bivša Jugoslavija sa Iranom imala godišnju razmenu od 800 miliona dolara.
Sa druge strane, danas zemlje bivše jugoslovenske republike zajedno imaju sa Iranom manju razmenu od 200 miliona dolara.
„Ova poseta Zarifa, sa ovolikim brojem privrednika, može da predstavlja prekretnicu u budućim ekonomskim odnosima Srbije i Irana, ali prvo moramo da rešimo problem platnog prometa dve zemlje koji je bio ključna prepreka u odnosima privrednika“.
On je kazao da je Slovenija postigla po tom pitanju dogovor sa Iranom i da sada ima najveću razmenu sa Iranom od svih zemalja u regionu.
Ljajić ističe da bezvizni režim sa Iranom, uklanjanje carina i otvaranje direktne aviolinije može mnogo da poveća ekonomsku razmenu dve zemlje.
Ministar Ljajić je pozvao iranske privrednike da više ulažu u našu zemlju i naglasio da Srbija može da bude regionalno čvorište za širenje poslovanje kompanija iz Irana.
Kazao je da će Mešoviti komitet za saradnju dve zemlje posebnu pažnju posvetiti unapređenju saradnje u oblasti energetike i poljoprivrede i dodao da su važne oblasti i automobilska industrija, farmaceutska, građevinska i druge industrije, kao i turizam.
Ljajić je pozvao iranske turiste da u velikom broju dođu u našu zemlju i dodao da očekuje njihov veći dolazak u martu, pošto u tom mesecu obeležavaju iransku novu godinu.