Ljajić: Smanjuju se prigovori potrošača

U Srbiji se danas obeležava Svetski dan zaštite potrošača, a ministar trgovine Rasim Ljajić je tim povodom izjavio da su građani sve više svesni svojih potrošačkih prava, ali i trgovci obaveza, što potvrđuje činjenica da je u 2015. bilo za oko 2.000 manje prigovora nego u 2014.godini.

“Iz Nacionalnog registra za prigovore potrošaca u prošloj godini prvi put imamo manje poziva i pritužbi – oko 14.500 poziva, što je za više od 2.000 manje u odnosu na 2014. godinu”, rekao je Ljajić koji je u Delta sitiju delio građanima informativni materijal o pravima potrošača.

Prema njegovim rečima, do poboljšanja je došlo zbog većeg nivoa zaštite potrošača i veće savesti trgovaca i potrošača.

“Najveći broj pritužbi i poziva se odnosi na kupovinu obuće, mobilnih telefona, računara, nameštaja, televizora i odeće”, naveo je minister.

Ljajić je istakao da je Svetski dan zaštite potrošača prilika da to ministarstvo nastavi kampanju koja ima za cilj da upozna građane sa pravima i obavezama kupaca i trgovaca, kao i da se podiže svet o značaju ove teme.


“Kada ocenjujemo stanje u zaštiti potrošača mi obično razmatramo normative, na kom je nivou svest građana i da li je zakon primenjen u praksi, odnosno, kakvo je stanje u realnosti. Što se normative tiče, mi smo 99 odsto usklađeni sa regulativom EU i ugradili smo sve direktive Evropske komisije o zaštiti prava potrošača. Imamo dobar zakon koji je donet pre godinu i po dana, jer štiti potrošače i ne šteti trgovcima odnosno afirmiše dobru poslovnu praksu trgovaca”, naglasio je Ljajić.

On je istakao da je svest građana na daleko većem nivou nego pre pet godina kada nisu znali nijedno potrošačko pravo.

“Tržišna inspekcija je prošle godine imala kontrole u oko 4.000 slučajeva i reagovala je na 3.000 poziva građana. Takođe, u proteklih godinu i po dana je podnela 1.322 prekršajne prijave zbog kršenja odredbi zakona prema kupcima”, naveo je Ljajić.

Prema njegovim rečima, najviše pritužbi je bilo sa teritorije Beograda 46 odsto, na drugom mestu je Vojvodina 23 odsto i ostatak Srbije svega 31 odsto pritužbi.

“Ne možemo da utičemo na sudske postupke, tu je važna uloga organizacija za zaštitu potrošača. Nastojimo da povećamo kapacitete svih organizacija i udruženja za zaštitu potrošača, što je standard i u EU, da naglasak bude na udruženjima”, rekao je Ljajić dodajući da sud treba da bude poslednja instanca.

On je kazao da ministarstvo ne može da utiče na sudove zbog sporosti u sporovođenju postupaka, ali da može da apeluje.

“Voleli bismo da sud brže donosi odluke na osnovu žalbi, pritužbi i prekršajnih prijava”, poručio je Ljajić.

Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović je kazao da sve više građana zna svoja prava i da je prošle godine to bilo svega 15 do 20 odsto, dok sada svoja prava zna čak oko 70 odsto građana.

“Tražimo uvođenje prekršajnih naloga odnosno izmene i dopune zakona, a to znači da se ne ide na sud za sve prekršaje koje trgovac napravi, a koji su odmah dokazivi”, kazao je Papović.