Potpredsednik vlade i ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić ocenio je da postoje veliki izgledi da se između Srbije i Alžira značajno poveća privredna saradnja u oblasti građevinarstva, poljoprivrede, vodoprivrede, farmacije i zdravstva, dok je saradnja u oblasti vojne industrije već značajna.
On je na otvaranju Poslovnog foruma Srbija-Alžir, koji je održana u Privrednoj komori Srbije, rekao da je Srbija zainteresovana da sa Alžirom potpiše sporazume o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, slobodnoj trgovini i bankarskim garancijama, kao i da se podstiču poslovne zajednice dveju zemalja na međusobnu saradnju.
Ministar je podsetio da je privredna saradnja bila vrlo intenzivna do 1990-ih godina, kada je zamrla, da bi oživela tek od 2012. kada je ostavrena razmena od 26 miliona evra, što je daleko ispod mogućnosti.
On smatra da je potrebno formirati zajednička preduzeća u različitim oblastima, dodajući da mešoviti komitet za ekonomsku saradnju razmatra mogućnost i da se alžirske firme uključe u privatizaciju i investicije u Srbiju.
Ljajić je naveo da želimo da se srpske firme ponovo vrate na alžirsko tržište, gde mogu da budu konkurentne, dodajući da su tamo već prisutni Energoprojekt, Hidrotehnika, Putevi Užice, Hemofarm i ITN.
Alžirski ministar za vodne resurse Hosein Nesib je rekao da očekuje da će tokom 2014. godine biti potpisani sporazumi o izbegavanju dvostrukog oporezivanja i bankarskim garancijama i pozvao srpske firme i stručnjake da se uključe u izgradnju bušotina za brane u toj zemlji.
On je rekao da Alžir želi da postigne privrednu diversifikaciju i samodovoljnost, da bi obezbedio prehrambenu sigurnost, zato su uložena ogromna sredstva u vodne sisteme, dodavši da bi bilo poželjno da panel srpskih stručnjaka učestvuje u izgradnji bušotina za te sisteme.
Nesib je podsetio da su već uspešno forimirana dva zajednička preduzeća, od kojih je jedno formirala Hidrotehnika-Hidrogradnja sa alžirskom Hidrotehnikom za izgradnju brana u Alžiru, a drugo alžirska firma PRODA-FRIGOMEDIT i ITN grupa za izgradnju silosa i rashladnih postrojenja u prehrambenoj industriji.
On je dodao da Alžir želi da obnovi industriju, puteve i železnice, napominjući da postoji i mogućnost za transfer tehnologija.
Predsednik PKS Željko Sertić je konstatovao da je najznačajnija saradnja sada u oblasti vojne industrije, dodajući da ne možemo da se pohvalimo dobrim i kvalitetnim projektima u ekonomiji.
Treba da vidimo koji su to potencijali u kojima možemo da sarađujemo, a u poslednjih godinu dana, sproveli smo ozbiljne reforme, izmenili poslovno zakonodavstvo, čime je popravljen poslovni ambijent za sklapanje aranžmana, kazao je Sertić.
Pozivajući privrednike da na bilateralnim razgovorima razmene sve ideje koje imaju, Sertić ih je pozvao da se obrate komori, ukoliko budu imali bilo kakvih problema sa državnim istitucijama i administracijom, a ona će pružiti svu potrebnu pomoć.
Na poslovnom forumu učestvuju 33 firme iz Alžira i 45 iz Srbije.