Министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић демантовао је наводе неких медија да је 300.000 људи остало без дигиталног сигнала и најавио тужбу против медија који је то објавио.
Љајић каже да је апсолутно немогуће да 300.000 житеља, које покрива предајник са Рудника, немају сигнал. „Ово је веома важан пројекат за Србију. Може да се нађе неколико појединачних случајева који немају слику, али ова цифра, математички и статистички је нереална“, рекао је Љајић приликом обиласка емисионе станице „Рудник“.
Министар је позвао власнике домаћнистава који евентуално имају проблема са сигналом да то пријаве надлежним техничким службама.
Он је рекао да се у поступку дигитализације очекивало више проблема, али захваљујући ангажовању свих надлежних, „Емисионе технике“, Републичке радиодифузјне агенције…поступак је ишао много лакше.
Љајић је подсетио да ће процес дигитализације бити завршен 7. јуна и позвао житеље које нису узели сет-топ боксове да их обезбеде, додајући да је 160.000 апарата дато најугроженијим домаћинствима. „Овај пројекат је био тежак и скуп за нашу земљу, коштао је 37,5 милиона евра, али ће држава приходовати између 75 и 100 милиона евра“, рекао је Љајић.
На питање Тањуга како ће сет-топ боксове обезбедити житељи из сеоских подручја који имају мале пензије или немају никаква примања, Љајић је обећао да ће се наћи начин да се апарати обезбеде. „Ми се бавимо и тиме, зато позивам све оне који нису у могућности да обезбеде апарате да се јаве центрима за социјални рад, локалним самоуправама, ПИО фондовима…и сасвим сигурно ћемо изнаћи модел да им помогнемо“, казао је министар.
Раније данас и вд директора ЈП „Емисионе технике и везе“ Бранко Гогић потврдио је Тањугу да дигитални систем апсолутно функционише и да не постоје никакви проблеми нити сметње у пријему сигнала.