Potpredsednik Vlade i ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić, rekao je u Skupšini Srbije da su pregovori o stopi oporezivanja hrvatskih cigareta prilikom uvoza u Srbiju u završnoj fazi. Međutim, kako je istakao, konačnog dogovora još nema i ništa nije potpisano, a da ta odluka na kraju mora biti potvrđena u parlamentu.
Ljajić je na pitanje opozicije u Skupštini Srbije rekao da je Srbija juče poslala pismo Evropskoj komisiji (EK) u kome je rekla da prihvata metodologiju, što znači, kako je objasnio, da Srbija „želi da razgovara“.
„Tačno je, bili smo pod velikim pritiskom. Nikada nisam rekao da su nam šanse velike, rekao sam ulazimo u pregovore, da su nam ruke vezane. Imali smo nepovoljnu carinsku stopu, a većina drugih zemalja je to već prihvatila“, kazao je Ljajić.
On je podsetio da se pregovara od novembra prošle godine, ali sa EK, a ne s Hrvatskom, i dodao da to nema veze sa posetom predsednika Hrvatske Ive Josipovića Srbiji, ali da „ima veze sa izveštajem EK“, kao i da je „zaprećeno da će izveštaj biti obojen činjenicom da nije postignut dogovor“.
Kako je objasnio, to nije izuzetak, već pravilo koje EU koristi kada neka članica ulazi u Evropsku uniju, kako bi je štitila i omogućila joj da bude što pripremljenija za punopravno članstvo.
Ljajić je naveo da je tako i Hrvatska morala da se povinuje pravilima kada su njeni značajni trgovinski partneri, Rumunija, Bugarska, Mađarska i Slovačka, ušle u EU.
Prema njegovim rečima, nepovoljna pozicija Srbije po pitanju uvoza hrvatskih cigareta potiče iz sporazuma s Hrvatskom o carinama za pojedinu robu, kojim je definisano da carinska stopa za uvoz cigareta bude 15 odsto, a za izvoz naših u Hrvatsku 38 odsto.
To je, kako je objasnio, dovelo do toga da Srbija godišnje ne proda ni jedan kamion, a Hrvatska čak 1.600 tona.
Prilikom ulaska u CEFTA, dodao je Ljajić, preuzete su te carinske stope koje su važile na osnovu sporazuma koje su zemlje imale.
On je rekao da Srbija, ipak, može očekivati pogodnost za izvoz cigarete u Hrvatsku uz stopu od 0,0 odsto, a bila je 38 odsto, kao i da Beograd nastoji da poveća kvotu za izvoz šećera u EU.
„Prvi put možemo da očekujemo da imamo povećane te kvote. To nije lako. Ne kažem da ćemo uspeti, ali postoji optimizam“, rekao je potpredsednik Rasim Ljajić.