Потпредседник Владе Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је данас да ће Дунав бити тачка на којој ће Србија градити, између осталог, стратегију развоја туризма, наводећи да је акција поделе ваучера за одмор у Србији дала резултат, те да ће се радити и на привлачењу туриста из Кине, Кореје, Јапана, САД, Русије и Ирана.
Љајић је на РТС рекао да је током две године мандата саграђено шест нових пристаништа на Дунаву што је, оценио је, огроман потенцијал.
Министар је навео да су у току административни поступци на нивоу локалних самоуправа да пристаништа, такозвани коридор седам, добију одговарајуће дозволе од Агенције за луке, те да је за њихову изградњу комплетна средства издвојило министарство.
Према подацима министарства, за првих седам месеци Србију је посетило 1,5 милиона туриста, од чега је 45 одсто страних, што је за око 15 одсто више него прошле године у истом периоду.
Љајић каже шта је раст домаћих туриста искључиво производ акције са ваучерима која је одлично организована и која ће бити настављена и наредне године.
„Поделили смо све ваучере, иако је било предвиђено да до 15. октобра могу да се пријављују грађани за ваучере, акцију смо морали да прекинемо јер више од месец дана пре тога потрошили смо све што смо имали“, наводи Љајић, који је и потпредседник Владе.
Према његовим речима, 50 одсто страних туриста који долазе у Србију посећује Београд тако да се мора даље радити на побољшању туристичке понуде.
Што се Београда тиче, каже Љајић, мора да се заврши пре свега Сава центар како би се поспешио конгресни туризам по коме је главни град раније био познат.
„Пословни конгресни туристи троше дневно у просеку око 300 евра, а просечни туриста троши 60, 70 евра. Морамо да учинимо све да нађемо средства да обновимо Сава центар“, каже Љајић и додаје да је потребно такође довести инвеститоре који ће уложити у један забавни парк у Београду.
После Београда, каже Љаљић, на другом и трећем месту су планине и бање као туристичка места која доносе највеће приходе.
Што се планина тиче, наводи, треба завршити коридоре 10 и 11, реконструкцију аеродрома у Лађевци у Краљеву и Поникве у Ужицу, додатно реактивирати аеродром у Нишу и довести нове лоу-кост компаније.
Највише туриста у Србију долази, каже, из земаља региона, као и Турске и Грчке, од земаља ЕУ из Италије и Немачка, као и из Русије.
„Морамо да покушамо да привлачимо туристе из Кине, Кореје, Јапана, евентуално САД, када је реч о Русији намеравамо једну кампању да спроведемо. Иран је тржиште на које рачунамо у наредном периоду. Боља, квалитетнија, чак и агресивнија промоција ће допринети да имамо туристе из већег броја земаља“, наводи Љајић.