Još 3.000 tona ulja iz robnih rezervi sa posebnom etiketom

Ministar spoljne i unutrašnje trgovine Rasim Ljajić najavio je danas da će naredne sedmice Ministarstvo intervenisati sa još 3.000 tona ulja iz Robnih rezervi, uglavnom namenjenih manjim prodajnim objektima.

Ljajić je rekao da je dogovoreno da roba iz Robnih rezervi ubuduće ima posebne etikete. „To će sprečiti zloupotrebe koje se ovih dana dešavaju, pa se ulje iz Robnih rezervi, umesto na rafovima trgovinskih lanaca, pojavljuje na tezgama pijaca širom Srbije”, rekao je ministar.

On je najavio da je ulje, sa kojim će već naredne sedmice intervenisati, uglavnom biti namenjeno manjim maloprodajnim objektima i manjim opštinama.

Ljajić je, prilikom obilaska fabrike ulja „Viktorija oil“ u Šidu, izrazio nadu da će time tržište biti stabilizovano, da će se sprečiti dalji poremećaji i omogućiti redovno snabdevanje uljem.

 

On je dodao da, što se tiče proizvodnje, ulja ima više nego dovoljno, ali ga u maloprodajnim objektima, u pojedinim delovima zemlje nema u dovoljnim količinama, a ulja iz robnih rezervi nema uopšte.

„Zato ćemo promeniti plan preraspodele“, rekao je Ljajić i dodao da su u prvoj fazi ulje uglavnom povlačili veliki trgovinski lanci i distributeri.

On je dodao da će biti sprečene i druge vrste zloupotreba od trgovinskih lanaca, koji to ulje mogu da drže neko vreme na zalihama, pa da ga onda prodaju po znatno većim cenama, od onih koje su propisane Uredbom vlade o maloprodajnim cenama ulja i šećera.

Ministar je rekao i da su danas svi inspektori na terenu, što će omogućiti i uvid u to gde ulja ima dovoljno, gde je nestašica izražena, a gde uopšte nema ulja iz Robnih rezervi, kako bi se pojačala dostava u one opštine gde ulje nije ni stiglo.

Nema razloga za bojazan, ulja ima dovoljno, rod suncokreta je negde oko 350.000 tona, što je dovoljno ne samo za domaće ptorebe, već proizilazi i da ima oko 70.000 tona ulja za izvoz, rekao je Ljajić.

Komentarišući odluku o zabrani izvoza soje, šećerne repe i suncokreta, ministar je istakao da je namera bila da se obezbedi redovnost u snabdevanju osnovnim životnim namirnicima, pre svega uljem i šećerom.

„I sa tom odlukom imamo problema u snabdevanju. Najozbiljnije se nosimo mišlju za bescarinski uvoz ulja, ukoliko ne stabilizujemo tržište u narednih nekoliko dana“, rekao je ministar.

Rukovodimo se, dodao je, samo time da sprečimo nestašice i velike skokove cene osnovnih životnih namirnica. Ljajić je dodao da Ministarstvo ne može da utiče na cenu u maloprodaji, jer se one formiraju slobodno na tržištu, zavisno od ponude i tražnje.