ИТ индустрија као генератор дигиталне писмености

Помоћник министра за информационо друштво Сава Савић нагласио је данас на отварању конференције под називом „Дан Oracle Академије“ да је развој е-образовања један од основних приоритета дефинисаних Стратегијом развоја информационог друштва до 2020 године.

Током излагања Савић је нагласио да је један од приоритета Министарства подизање дигиталних компетенција у сарадњи са ИТ индустријом у циљу смањења дефицита ИТ стручњака.

ИТ индустрија као генератор дигиталне писмености

Циљ Oracle Академије је унапређење и развој ИТ образовања широм света, које подразумева стицање нових знања, иновације, развој вештина и разноврсност у области технологије.

Савић је истакао да програм Министарства трговине, туризма и телекомуникација под називом „Дигитално знање“, представља подршку употребе информационо-комуникационих технологија у образовању, увођењу информатике као обавезног предмета у настави, а спроводи се и са циљем анимирања младих да се у избору будућег занимања определе за нове технологије.

Oracle Академија сарађује са 191 образовном институцијом широм наше земље, а гради партнерства и са образовним установама широм света, како би им помогла да своје ђаке и студенте припреме за успешне ИТ каријере у динамичном окружењу.

Сава Савић је истакао и да је у оквиру програма „Дигитални час“ на сајту Министарства доступан електронски зборник од преко 1.000 награђених радова наставника.

„Могућност коришћења међународних услуга електронске едукације као и стабилан, безбедан и бесплатан приступ интернету, активну заштиту и онлајн подршку, школе ће добити кроз пројекат повезивања свих основних и средњих школа на Академску мрежу Републике Србије.“, рекао је Савић.

Oracle Академија представља пример добре праксе друштвено одговорног понашања великих ИТ компанија које послују у Србији, и добар пример како велике компаније враћају ИТ заједници пружајући своје ресурсе на коришћење образовним непрофитним организацијама у циљу развоја ИТ образовања на свим нивоима како би студенти развијали ИТ и бизнис вештине користећи најновије технологије, а наставно особље кроз професионални развој одржавало корак са технологијом.

Током претходне школске године, Oracle Академија је у Србији обучила 285 наставника, у области Java програмирања, Database Design-a, Програмирања u SQL-u, PL/SQL-u, програмирања u Alice i Greenfoot окружењима.