Državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, saopštila je na sastanku srpske delegacije sa Nacionalnom komisijom za reforme i razvoj u Handžou, da su aktivnosti započete u okviru primene Memoranduma o informatičkom putu svile između Srbije i Kine, od ključnog značaja za saradnju dve zemlje u oblasti digitalne ekonomije.
Ona je izrazila zadovoljstvo zbog činjenice da je upravo Handžo izabran kao grad partner gradu Nišu, sa kojim će biti uspostavljena pilot zona ekonomske saradnje, s obzirom na to da je taj drevni kineski grad sa dugom tradicijom trgovine, danas poznat po razvijenoj digitalnoj ekonomiji i uspešnim IT kompanijama.
„Takođe je značajno i što je sedište „Alibaba grupe“ u Handžou, budući da smo sa tom kompanijom tokom ove posete Kini, dogovorili saradnju i time započeli realizaciju definisanih prioriteta saradnje na Informatičkom putu svile“, istakla je Matić.
Na sastanku su precizirane aktivnosti na planu primene Memoranduma o informatičkom putu svile.
U oblasti elektronske trgovine, uspostaviće se jedinstvena zona sa Handžoom, koja će podrazumevati skladištenje, izvoz i logističke centre, gde će predvodnik biti „Alibaba“. U oblasti „pametnih gradova“ razvijaće se pametni saobraćaj i bezbednost, pametni elektronski servisi upravnih organa, i to na bazi Handžo modela. Preduzeća iz tog grada biće podstaknuta da u Srbiji osnivaju informatičke centre i platforme za e-klaud. Planirana je izgradnja platformi u okviru visokotehnoloških zona i naučnih parkova, koji će podržati saradnju visokoškolskih instituta i preduzeća.
Razvijaće se savremena logistika, gde će kineska preduzeća biti podstaknuta da investiraju u kargo centre i proizvodne parkove za korisnike u Evropi. U oblasti turizma istražiće se mogućnosti saradnje Handžoa sa Srbijom, kreiranje primamljivih turističkih aranžmana, i onlajn saradnja. Takođe, biće podsticana saradnja u oblasti gejming industrije.
Skupu je prisustvovao i zamenik gradonačelnika Handžoa, Dai Đenpin, koji je naveo da taj grad, sa devet miliona stanovnika, kao pilot zona saradnje sa gradovima u okviru inicijative „Jedan pojas, jedan put“, neprekidno razvija inovacije, jedan je od gradova sa epitetom idealnog grada, ili grada u oblacima, a u više navrata je dobio priznanje Ujedinjenih nacija kao mesto gde je najlepše živeti.
Zamenik gradonačelnika Niša, Dragoslav Pavlović, rekao je da u investicijama u oblasti naprednih tehnologija u Srbiji prednjači upravo grad Niš, i da je cilj da se postigne napredni nivo u oblasti elektronskih komunikacija i elektronskih platformi, koji je postigao Handžo.
Zamenik generalnog direktora Odeljenja za visoke tehnologije Nacionalne komisije za reforme i razvoj NR Kine, Vu Hao, istakao je da je želja kineske strane da ova saradnja postane uzor saradnje i drugih gradova između Kine i Srbije u oblasti ekonomije, digitalizacije i kulture i da se na taj model ugledaju i drugi narodi.
Delegacije Republike Srbije u zvaničnoj poseti Kini, učestvovala je i na četvrtoj Svetskoj Internet konferenciji, u Vuzhenu, i tom prilikom podržala je Inicijativu za međunarodnu saradnju u oblasti digitalne ekonomije u okviru platforme „Jedan pojas, jedan put“.
Članove delegacije čine i predstavnici Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, šefovi Grupe za razvoj Digitalne agende i Odeljenja za regulativu, analizu i planiranje u oblasti informacionog društva, Milan Dobrijević i Natalija Radoja.