Потпредседник Владе и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић отворио је у четвртак у Београду девети „Фиш фест“, на којем ће се у наредна три дана представити домаћи и регионални кулинари и нагласио да је то најпосећенија манифестација која се одржава на некој реци у Србији.
Фиш фест је и једна од 456 манифестација, колико се годишње одржава на читавом току Дунава и налази се међу 15 значајних туристичких догађаја на порталу Европске туристичке комисије, са циљем да се Европа промовише као гастрономска и туристичка дестинација.
„У овој области Србија има пуно тога да понуди и заправо ова манифестација је прилика да истакнемо два важна туристичка потенцијала која имамо – једно је Дунав и друго је гастрономија“, рекао је Љајић на „Фиш фесту“ који се одржава на кеју код куле Небојша.
Само Београд и Нови Сад годишње посети преко 500 бродова, са око 65.000 туриста, а на току Дунава кроз Србију има шест приштаништа за туристичке крузере и Влада Србије је обезбедила средства за градњу нових пет пристаништа, казао је министар трговине, туризма и телекомуникација.
„Верујем да ће они бити изграђени у наредних шест месеци. Средства ће бити пребачена локалним самоуправама у Сремским Карловцима, Смедереву, Костолцу, Голупцу и Кладову“, најавио је Љајић и додао да тим пројектима Влада промовише и гастрономију Србије, јер сваки крај наше земље може да понуди специфичне кулинарске специјалитете.
„По подацима Светске туристичке организације, чак 40 одсто новца на туристичким путовањима троши се на храну и пиће, управо на оне производе које Србија може да понуди у изобиљу и страним и домаћим туристима“, рекао је Љајић.
Пошто је туризам грана привреде која спаја људе, „Фиш фест“ је прилика да промовишемо сарадњу земаља у региону, рекао је Љајић и пожелео добродошлицу министарки туризма у Федерацији БиХ Снежани Гвозден и кулинарима из Сарајева.
Градски манаџер Горан Весић рекао је да Београд има бројне туристичке манифестације у току године и сви они чине једну јединствену туристичку понуду која је из године у годину све боља.
Већина тих манифестација зависи од жеље и енергије појединаца и то је и случај са Фиш фестом, који се од 2007. до данас одржава захваљујући ентуизијазму појединаца, рекао је Весић и изразио уверење да ће она убудуће бити све масовнија, захваљујући подршци Града Београда и Министарства трговине, туризма и телекомуникација, као што је то био случај ове године.