Потпредседник Владе и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић послао је данас писмо Евроазијској економској комисији, у коме су садржани српски предлози за будући јединствени споразум о слободној трговини са пет држава Евроазијске економске уније, коју чине Русија, Белорусија, Казахстан, Јерменија и Киргистан.
Љајић је додао да је листа предлога сачињена након званичних консултација са делегацијом Евроазијске економске уније одржаних у Београду крајем септембра.
„У предлогу је садржан наш захтев да одржимо постојећи ниво либерализације трговине, идентичан оном који имамо са Русијом, који ће се проширити на остале земље уније, а такође смо тражили да се и додатни производи из Србије нађу на бесцаринском режиму“, казао је министар.
Љајић је навео да је у писму затражено да се на бесцаринском режиму нађу живинско месо, одређене врсте сирева, шећер, цигарете и „фијат“ аутомобили, а затим је образложио захтеве наше стране.
„Србија годишње произведе око 94.000 тоне живинског меса, а у просеку извезе свега 5.000 тона. Потребна су нам нова тржишта и сматрамо да би Евроазијска унија била велика шанса за наше произвођаче ове врсте меса“, рекао је он.
Што се тиче сирева, министар је прецизирао да су одређене врсте ових млечних производа већ на бесцаринском режиму, као и да Србија од свог укупног извоза сира, више од половине, односно 53 одсто пласира на тржиште Русије.
„Сада смо затражили да се на слободном режиму нађе још седам тарифних ознака , односно још седам врста сирева“, додаје је Љајић.
Говорећи о захтеву да се и шећер нађе на листи за бесцарински извоз у Евроазијску унију, министар је истакао да Србији следеће године истиче право да на тржиште Европске уније извози годишњу квоту од 181.000 тона шећера по преференцијалним условима, па ће самим тим бити и вишкова за извоз на друга тржишта.
„Када су у питању цигарете, ми имамо ситуацију да на руско тржиште извозимо ту врсту производа по царинској стопи од 18 одсто, док Русија код нас извози цигарете са стопом нула. За нас је то неповољна клаузула, која тренутно постоји у Споразуму о слободној трговини са Русијом. Тим пре што од нашег укупног увоза цигарета из света, чак 41 одсто чине цигарете из Русије, односно из мултинационалних компанија које тамо послују“, навео је Љајић.
Министар је навео да је бесцарински контигент затражен и за „фијат“ аутомобиле, зато што је аутоиндустрија једна од стратешких привредних грана у Србији, али и због тога што у Русији и Казахстану постоји политичка воља да се таква врста аранжмана одобри.
Љајић је изразио очекивање да ће званични преговори око усаглашавања јединственог споразума о слободној трговини Србије и Евроазијске уније започети током овог месеца, када ће бити разматрани и захтеви српске стране.