Законом о робним берзама, који је сада у јавној расправи, први пут се посебно уређује област робно-берзанског пословања у Србији.
Помоћник министра спољне и унутрашње трговине и телекомуникација Душан Протић рекао је да ће тај закон значајно унапредити и трговину пољопривредним производима.
„Узимајући у обзир структуру српске привреде и удео пољопривредних производа у укупном извозу Србије, као и интерес страних инвеститора за агробизнис, очекује се значајно унапређење трговине пољопривредним производима. Закон ће унапредити систем гаранција у трговању, значајно смањити трошкове закључења уговора и ризике пословања, смањити првенствено ризик неизвршења обавеза, испоруке робе одговарајућег квалитета у одговарајућој количини и ризик промене цене тржишног материјала“, рекао је Протић.
Он наглашава да ће могућност заинтересованих да ефикасније управљају ризицима и планирају пословање допринети њиховој конкурентности и на међународном тржишту.
Закон о робним берзама, како наводи, уређује трговање стандардизованим тржишним материјалом, што подразумева робу и терминске уговоре.
Протић је објаснио да су предвиђени и бројни механизми за управљање ризицима и заштиту учесника на тржишту робне берзе, попут заштитног фонда којим се обезбеђују средства за обештећење у случају неизвршења обавезе друге уговорне стране, као и берзански суд који би омогућио стручно и ефикасно решавање евентуалних спорова међу учесницима.
„Предвиђен је свеобухватан систем контроле који подразумева унутрашњу контролу од стране робне берзе и екстерну контролу од стране Комисија за хартије од вредности, као независног регулаторног тела“, додао је он.
Како би се олакшао приступ робној берзи и заинтересованима оставила могућност избора, закон предвиђа да заступање у трговању на тржишту робе могу да обављају и овлашћени берзански службеници, као лица запослена у робној берзи.
„Циљ закона је уређење и организација правичног, транспарентног и ефикасног тржишта стандардизованих тржишних материјала, које ће олакшати повезивање понуде и тражње, омогућити објективно формирање цена и планирање пословања, те елиминисати вантржишне ризике“, казао је Протић.
Јавна расправа о Нацрту закона о робним берзама трајаће до 28. новембра.