Дигитална дивиденда продата за 105 милиона евра

Мобилни оператери Телеком, Теленор и ВИП Мобиле купили су данас на јавном надметању фреквенцијски спектар у опсегу од 800 мегахерца који је остао слободан након увођења дигиталне телевизије, за укупно 105 милиона евра.

Потпредседник Владе и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић поручио је да се ради о великој финансијској добити за буџет Србије где ће се инкасирати свих 105 милиона евра од данашње продаје дигиталне дивиденде коју је организовао РАТЕЛ у Привредној комори Србије.

Љајић је подсетио да је држава почетком године продала део спектра на 1.800 мегахерза по цени од 21 милион евра, тако да ће укупан износ од продаје спектра износити 126 милиона евра.

„Добит је велика за грађане Србије јер ће имати бољи приступ мобилним мрежама, бржи интернет у руралним подручјима земље. Очекује се да ће оператори користити тај опсег за развој нових услуга“, рекао је Љајић и додао да ће такође бити створени услови за нове инвестиције у сектору електронских комуникација.

Љајић је казао да су то све практичне користи од завршеног процеса дигитализације у земљи, која је укупуно коштала око 40 милиона евра, са 10 милиона евра донација од ЕУ.

„Дакле, држава је уложила 30 милиона евра и ако рачунате све ово што смо продали од радиофреквенцијског спектра – 126 милиона, чиста добит је нешто мање од 100 милиона евра“, истакао је Љајић.

Он је казао да, иако је дигитализација често оспоравана, да је потврђено да је то најбоља инвестиција за Србију у овој години.

Директор РАТЕЛ-а Владица Тинтор рекао је новинарима да ће у наредних месец до месец и по дана бити издате одговарајуће дозволе за сва три оператора за нове опсеге.

„Они ће у складу са својим пословним плановима кренути са реализацијом ове технологије. Свакако у року од шест месеци они морају да крену да пружају услуге“, навео је Тинтор.

Пошто је конкурентност на тржишту веома велика, како каже, вероватно ће један другог погурати да то буде и раније, а у интересу крајњих корисника.