Дан безбедног Интернета

Државна секретарка у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић, саопштила је да резултати новијих истраживања о употреби нових технологија код деце и младих, као и подаци о злоупотреби и угрожавању деце онлајн, потврђују потребу за системским решавањем проблема безбедности најмлађе популације на интернету, које то Министарство спроводи у последњих неколико година.

На конференцији поводом Дана безбедног интернета – „Заједно за бољи интернет“, она је подсетила да је Министарство на основу Уредбе о безбедности и заштити деце на интернету, 27. фебруар 2016. успоставило Национални контакт центар за безбедност деце на интернету, који је до сада имао преко седам хиљада позива грађана и регистровао 155 предмета тежих случајева онлајн угрожавања малолетника.

„Овај Центар је први, и за сада једини институционални механизам у региону који се бави превенцијом и реаговањем на угрожавање деце у дигиталном окружењу, уз сарадњу са Тужилаштвом за високотехнолошки криминал, МУП-ом, Министарством просвете, Центрима за социјални рад и домовима здравља“, истакла је Матић.

Она је додала да едукатори Центра поред телефонске и онлајн едукације држе предавања широм Србије, на којима је до сада присуствовало више од 11.000 ученика и 3.800 родитеља.

Државна секретарка је навела да према истраживањима која су спроведена у Војводини, 94% младих од 14 до 17 година има профил на друштвеним мрежама, као и да код само 23% младих родитељи контролишу њихово време на рачунару, односно код 16% мобилне телефоне.

Она је такође упозорила на алармантне податке из последњег годишњег извештаја британске Фондације Интернет Вoч: „Приметно је знатно повећање стопе сексуалног онлајн злостављања деце. Број потврђених УРЛ адреса за сексуално злостављање деце порастао је за 37%, број садржаја који укључује силовање и сексуално мучење деце, повећао се са 28% на 33%, а број брендираних сајтова за сексуално злостављање деце порастао је за чак 112%“.

Матић је поручила свим грађанима, а посебно деци и родитељима, да пријаве сваки случај штетног садржаја или сумњиве комуникације Националном контакт центру за безбедност деце на интернету, бесплатним позивом на број телефона 19833 или путем портала www.pametnoibezbedno.gov.rs, као и да у том случају сниме и сачувају доказе о злоупотреби.
„Кључ јачања заштите деце у онлајн простору је подизање дигиталних вештина код деце и развој њиховог критичког размишљања, односно критичког примања садржаја, пре свега кроз модернизацију образовања и дигитализацију образовног процеса“, закључила је Матић.

Дан безбедног интернета установљен је 2004. године и обележава се под покровитељством Insafe мреже у 140 земаља широм света, ове године под слоганом „Заједно за бољи интернет“. На конференцији у Палати Србије, у организацији Министарства трговине, туризма и телекомуникација, учествовали су бројни представници институција и невладиних организација, који су говорили на теме „Улога образовања у развоју дигиталне писмености и безбедности (вршњачко насиље путем интернета- сајбербулинг)“, „Прекомерна употреба интернета, видео игрица и утицај друштвених мрежа на децу и младе“ и „Институционална и цивилна борба против опасности које вребају на интернету“.