Потпредседник Владе и министар трговине, туризма и телекомукација Расим Љајић и министар просвете Младен Шарчевић потписали су данас протокол којим је предвиђено да за 30 месеци све школе у Србији буду повезане на Академску мрежу (АМРЕС).
Све школе у Србији опремљене су рачунарима и скоро све имају интернет, преко комерцијалних провајдера, али повезивање на АМРЕС омогућиће бржи, бољи проток.
Пројектом је предвиђено да Министарство просвете опреми школе неоходном опремом, Министарство телекомуникација да обезбеди мрежу, а Министарство финансија да обезбеди новац за то, а крајњи ефекат тог пројекта биће да ће интернет бити доступан у свим школским учионицама у Србији, али и да ће бити квалитетнији и бржи.
Министарство просвете је у обавези да набави рачунаре, таблете, штампаче, пројекторе, смарт табле, Е дневник у свим школама.
Скоро 80 одсто школа у Србији већ су повезане на АМРЕС мрежу и све су опремљене неопходним рачунарима.
Министар трговине, туризма и телекомуникација каже да се тражи најбољи начин финансирања пројекта и додаје да без примене информатичког знања привреда ни једне земље не може да буде конкурентна на тржишту.
,,Ми, нажалост, имамо 40 одсто популације без одговарајућег нивоа дигиталних вештина. Са реформама образовног система ми хватамо корак са технолошком револуцијом“, рекао је Љајић.
Крајњи ефекат пројекта, појашњава, је да се обезбеде неопходни услови да свака школа у Србији добије приступ брзом интернету, да све школе имају једнако опремљене кабинете са одговарајућом опремом.
,,Тиме ће се избећи разлике које постоје и у економском и у дигиталном смислу. Дакле школе у Трговишту ће имати једнаке услове као свака школа у Београду. То опет повећава ниво дигиталних компетенција наставника и ученика и дугорочно ће обезбедити већи број ИТ стручњака у Србији“, закључио је он.
Министар просвете је изјавио да је то министарство током лета обезбедило доста донација, и да је доста је рачунара набављено средствима из буџета. ,,Имамо још један кредит, где ћемо током јесени набавити 400 до 500 рачунара“, рекао је Шарчевић.
Протоколом кји је данас потписан предвиђено је формирање радне групе како би се утврдили најповољнији извор финансирања у складу са Меморандумом о разумевању који је Влада Србије потписала са компанијом Циско и Споразумом о стратешком партнерству које је Министарство просвете закључило са компанијом Хуавеј.