Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacoija Rasim Ljajić sastao danas se u Tripoliju, u okviru zvanične državne posete Libiji, sa predsednikom parlamenta i šefom libijske države Mohamedom Magarifom, premijerom Ali Zidanom, ministrom ekonomije Mustafom Abufunasom i ministrom za međunarodnu ekonomsku saradnju i šefom diplomatije Mohamedom Abdulazizom.
Nakon završenih sastanaka potpredsednik Vlade i ministar Ljajić je ocenio da su četiri teme bile dominantne tokom današnjih sastanaka i da su glavne tačke razgovora bile dalje unapređenje političkih odnosa, razvoj ekonomske saradnje, rešavanje statusa Kosova i Metohije, kao i problem petorice državljana Srbije, koji se nalaze u pritvoru u libijskog gradu Zintanu, od avgusta 2011.
„Izražena je spremnost da u novim okolnostima, nova demokratska vlada Libije dalje unapređuje odnose sa Srbijom, kroz intenzivne posete zvaničnika na svim nivoima, ali i kroz potpisivanje bilateralnih sporazuma u oblastima, za koje postoji obostrano interesovanje“ naveo je Ljajić.
Kada je u u pitanju razvoj ekonomskih odnosa, ocenio je da su definisane četiri oblasti u kojima postoji veliki prostor za napredak i da su to to vojno-ekonomska sardnja, kao i grane medicine i farmaceutske industrije, građevinarstva i poljoprivrede.
„Dogovorili smo da 2. aprila učestvujemo na velikom međunarodnom sajmu u Tripoliju sa grupom naših privrednika, koji bi sa svojim libijskim partnerima napravili konkretne oblike poslovnih odnosa“, rekao je Ljajić.
Što se tiče kosovskog pitanja, Ljajić je izrazio zahvalnost libijskim vlastima na principijelnom stavu u vezi sa nepriznavanjem jednostrano proglašene nezavisnosti od strane privremenih institucija na Kosovu i Metohiji.
„Libijski ministar spoljnih poslova mi je otvoreno rekao da su pod velikim pritiskom zemalja u regionu, ali i zapadnih država da priznaju nezavisnost Kosova. Ja sam mu ukazao da se vodi intenzivan politički dijalog između Beograda i Prištine u Briselu i da mi ne bismo ocenili kao dobar potez da Libija to u čini. Ne očekujem da Libija u neko blisko vreme prizna nezavisnost Kosova, ali moramo da nastavimo politički dijalog, kako bismo ukazali na negativne posledice eventualnog priznavanja nezavisnosti Kosova od strane Libije“, ukazao je on.
Ljajić je od najviših zvaničnika Libije zatražio i da se pitanje petorice srpskih državljana koji su pritvoreni u Zintanu, što pre reši i da se procedure pred libijskim državnim organima ubrzaju.
„Ne postoje nikakve indicije da su oni učestvovali u vojnim operacijama na strani Gadafijevog režima. Istina je da njih petorica imaju korektan tretman u zatvoru u Zintanu, ali da mi očekujemo da Libija učini sve da se na ovo pitanje stavi tačka i da se ti ljudi puste iz zatvora“, kazao je potpredsednik Vlade i ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija.