„Укупно више од 5000 ђака учествовало је у презентацијама о заштити од дигиталног насиља и других облика злоупотреба интернета, које су одржане на овогодишњем ИТ каравану“, навела је државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић.
Последњи овогодишњи програм кампање за паметну и безбедну употребу нових технологија изведен је за ученике ОШ „Никола Вукићевић“ у Сомбору.
„Са ђацима смо разговарали о опасностима на интернету, између осталог, и о томе како да препознају и пријаве тзв. игре изазова, предаторе и сличне негативне онлајн појаве, али и о бројним позитивним могућностима које технологије нуде за брже напредовање у учењу и послу“, истакла је Матић.
Она је подсетила да су за основце одржане и радионице роботике, као и да је свакој од укупно 17 школа које су биле у програму, поклоњен едукативни сет робота за учење програмирања, са којим ће ученици моћи да учествују на наградном такмичењу следеће школске године.
Презентације су водили глумац и музичар Бојан Ивковић, психолози и стручњаци за дигиталне комуникације Ана Мирковић и Сања Кнежевић, као и инспектори Министарства унутрашњих послова, док су основе роботике демонстрирали инструктори из удружења „Едулаб“.
Кампања ИТ караван која је покренута прошле године када је обишла 15 градова у Србији, ове године реализована је од 12. априла до 25. маја, и осим у школама представљена је и у технолошким и културним центрима, као и на градским трговима, где су за грађане промовисани програми за развој информационог друштва.
Партнери Министарства трговине, туризма и телекомуникација на пројекту су Министарство просвете, науке и технолошког развоја, Министарство унутрашњих послова, организација „Save the Children“ за северозападни Балкан и компанијa „Мicrosoft“, а кампања је спроведена у Новом Пазару, Пироту, Нишу, Зајечару, Краљеву, Ужицу, Чачку, Ваљеву, Крагујевцу, Суботици, Новом Саду, Панчеву и Сомбору.