У Беоекспо центру у Београду данас је почела конференција под називом „Нове технологије у образовању 2017“ посвећена употреби информационо-комуникационих технологија (ИКТ) у образовању.
„Када кажемо е-образовање, не мислимо само на употребу рачунара као средства које користимо при учењу, већ и на стварање инфраструктуре која ће омогућити примену савремених уређаја у настави, затим стварање сигурног и безбедног интернет окружења за децу, усмеравање деце на едукацију у конкретним областима које су тражене како у нашој земљи тако и на светском тржишту рада.“, истакао је помоћник министра Сава Савић на свечаном отварању конференције и сајма.
Уводно обраћање на четвртој по реду конференцији посвећеној употреби ИКТ-а у образовању имали су помоћник министра Сава Савић, Клер Сирс из Британске амбасаде, Јелена Јовановић из Привредне Коморе Србије, Иван Секуловић из Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва и Немања Ђорђевић из Центра за промоцију науке, уз обраћање државне секретарке Министарства просвете, науке и технолошког развоја Гордане Предић и амбасадора Велике Британије у Србији Дениса Кифа.
Током уводног излагања Савић је нагласио да је визија Министарства дигитална Србија, а у прилог томе говоре и подаци да данашње генерације одрастају у дигиталној култури где 90% деце школског узраста има приступ интернету, 63% ученика поседује паметни телефон, а 54% и сопствени ИТ уређај.
Конференција и сајам трају од 9. до 11. фебруара 2017. године и имају за циљ да подстакну кретивност и иновације и осавремене процес учења.
Помоћник министра Сава Савић током првог дана трајања конференције и сајма одржао је презентацију на панелу са темом „Дигитално знање – где смо тренутно и чему тежимо?“
У Србији је могуће ИКТ студирати на више од 40 факултета и високих школа, док је у основним школама информатика и рачунарство изборни предмет, рекао је Савић и додао да тежимо увођењу информатике и рачунарства као обавезног предмета за ученике од петог разреда основне школе, чиме ће се повећати капацитет ученика који могу да се упишу на техничке факултете, а самим тим и створити кадар за рад у ИТ индустрији, који је и данас у дефициту.
„Више од половине пројектованих нових радних места у области науке, технологије и инжењеринга су рачунарске професије.“, рекао је Савић.
Конференција и сајам настоје да помогну развој наставног и ненаставног особља у предшколским установама, школама, универзитетима и другим организацијама који се баве образовањем како би на што бољи начин искористили могућности које нове технологије пружају.
Помоћник министра је рекао и да Министарство већ дуги низ година спроводи програме намењене јачању дигиталних компетенција наставника, попут наградног конкурса „Дигитални час“ у оквиру кога је направљена база од 1.083 радова који су објављени у зборнику и доступни на сајту Министарства, а циљ је, како је поручио Савић, наставити континуитет у организацији ових конкурса, као и успешну сарадњу са Министарством просвете како би подстакли наставнике на што већу употребу икт алата, како у информатичким, тако и у неинформатичким предметима.
По речима Саве Савића, циљ Министарства надлежног за телекомуникације и информационо друштво је и повезивање свих основних и средњих школа на интернет. Наиме, Министарство је реализовало пројекат проширења броја едуром приступних тачака у високошколским и научним институцијама у 50 градова у Србији, којих сада има преко 180. Едуром својим корисницима у укупно 82 земље омогућава бесплатан приступ безбедном интернету са преко 19.500 локација унутар универзитета, института, школа, библиотека, али и у јавним просторима као што су аеродроми, железничке станице.
„Тежимо повезивању свих основних и средњих школа на Академску мрежу Републике Србије (АМРЕС). Овим ће школе добити стабилан, безбедан и бесплатан приступ интернету, активну заштиту и онлајн подршку, као и могућност коришћења међународних услуга електронске едукације. Кроз овај пројекат раније инсталирани дигитални кабинети добијају своју пуну сврсисходност и омогућен је даљи развој ИКТ инфраструктуре у школама у Србији.“, рекао је Савић.
Као приоритет Министарства, помоћник министра је истакао стварање сигурнијег, односно безбеднијег интернета за децу.
„Министарство је 2016. године у оквиру кампање Паметно&безбедно – Smart&safe покренуло пројекат ИТ караван. Током ИТ каравана је преко 5.000 ученика упознато са предностима употребе интернета и нових технологија у образовању, пословању и комуникацијама, али и опасностима које се крију услед њихове неправилне и неусмерене употребе.“, рекао је Сава Савић.
Савић је у вези са тим крајем овог месеца најавио и почетак рада Националног контакт центра за безбедност деце на интернету БИТ, путем кога ће се спроводити саветовање деце, родитеља, ученика и наставника и свих грађана, о предностима и ризицима коришћења интернета, али и пријем пријава штетног, непримереног и нелегалног садржаја и понашања на интернету, односно пријављивање угрожености права и интереса детета.
Током трајања сајма преко 50 међународних компанија ће представити своја технолошка решења, а своје идеје и искуства из ове области са публиком ће поделити
120 предавача из Србије, региона и Велике Британије. За конференцију и сајам акредитовано је преко 6 500 учитеља, наставника и просветих радника.