Потпредседник Владе и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је данас да би у наредне четири године свако домаћинство у Србији требало да има приступ брзом интернету. ,,То ће, уколико се тај амбициозни циљ оствари, повећати БДП за један, односно 1,5 одсто”, рекао је министар.
Он је, отварајући овогодишњу регионалну конференцију о информационим и комуникационим технологијама, Телфор 2016, указао на значај тог сектора истакавши да ће Европска унија до 2020. уложити додатних 20 милијарди евра у развој дигиталних технологија и информационих мрежа.
Када је реч о употреби ИТ технологија у Србији постоји константан благи раст, па је тако број домаћинстава која поседују рачунар достигао 65 одсто, оних која имају интернет прикључак 64 одсто, а прикључак за брз интернет 58 одсто.
„У Србији интернет свакодневно користи 3,1 милион становника, што је за 150.000 више него прошле године и по глобалним листама Србија се у овом сектору налази на око 50. месту“, рекао је Љајић.
Он је поручио да то није довољно, јер постоји потенцијал за раст.
„Наш основни циљ је успостављање широкопојасне телекомуникационе мреже. Тај циљ је изнет у реформском програму Владе и то је једна од кључних мера. Желимо да до 2020. свако домаћинство има приступ брзом интернету“, изјавио је министар.
Министар је такође додао да то није лако оствариво, али да је могуће уз помоћ ИТ заједнице и привреде.
„То је исто било пре 50-60 година када је постојала потреба људи да имају телевизију. Данас људи имају потребу и жељу да имају интернет“, закључио је Љајић.