Потпредседник владе и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић је изјавио је да су поднете 83 пријаве против продаваца који су хтели да продају намирнице по знатно вишим ценама.
Љајић је гостујући на РТС-у казао да се 55 одсто пријава односи на Град Београд и општине које нису захваћене поплавама где су трговци повећавали цене флаширане воде, а било је и случајева повећања цена гумених чизама.
Он је додао да је тржишна инспекција затворила једну продавницу у општини недалеко од Београда.
Љајић је најавио и подношење кривичних пријава у случајевима када се ради о озбиљним злоупотребама.
Љајић је подсетио да грађани пријаве могу поднети локалним кризним штабовима, као и локалним и регионалним тржишним инспекцијама, додавши да казне износе два милиона динара и забрана рада од шест месеци до две године.
Када је реч о телекомуникацијама, фиксној и мобилној телефонији, Љајић је навео да је обављен хитни састанак са мобилним оператерима који су били кооперативни те је договорено активирање броја 112 који се може користи из било које мреже.
Говорећи о решавању кварова за 13 приоритетних базних станица где је било проблема са електричним напајањем, Љајић је казао да су обезбеђени агрегати како би људи могли да користе мобилне телефоне.
Љајић је казао да сада имају понуду за коришћење мобилних базних станица, али да ће видети у ком периоду то може да се уради.
Он је саветовао грађане, да уколико немају телефонску комуникацију, користе транзистор да би могли да прате ситуацију.